Wyniki badań małopolskiej turystyki. Odwiedzających najmniej od 2014 r.
Podczas konferencji prasowej 9 lutego przedstawiono wyniki badania ruchu turystycznego w Małopolsce za rok 2021. Badanie przeprowadziła Małopolska Organizacja Turystyczna na zlecenie Urzędu Marszałkowskego Województwa Małopolskiego. Wyniki przedstawili Iwona Gibas, Grzegorz Biedroń, Rafał Kosowski, Radosław Włoszek, Renata Seweryn i Marcin Augustyniak. Kierownikiem projektu był Krzysztof Borkowski.
Według wyników badań ruchu turystycznego Małopolska zmierzyła się w tym roku z trudną sytuacją. W 2021 r. województwo odwiedziło 13,32 mln osób, w tym ponad milion spoza Polski. To spadek o 13% względem poprzedniego roku, kiedy liczba ta wyniosła 15,27 mln. Małopolskę odwiedziło nie tylko mniej turystów zza granicy, za co można winić obostrzenia w podróżowaniu, ale i mniej jednodniowych odwiedzających z Polski.
Warto wspomnieć, że to najniższy wynik od 2014 r. Od 2009 r. z roku na rok turystów przybywało, a pierwszy spadek nastąpił w tamtym roku. Tak mało odwiedzających jak w 2021 r. Małopolska nie miała od siedmiu lat. Z drugiej strony zarobiła w tym roku na turystyce więcej, bo 10,81 mld zł. To wzrost o 9,8% w stosunku do 2020 r.
Najpopularniejsze atrakcje Małopolski w 2021 r.
Poza wynikami odwiedzin w Małopolsce badanie ruchu turystycznego ujawniło również najlepiej oceniane atrakcje województwa. Według przeprowadzonych ankiet najbardziej podobały się turystom górskie szlaki turystyczne. Co ciekawe, wędrówki górskie wspominano nawet częściej niż Kraków. Na podium znalazła się również odpowiedź przyroda, natura, cisza i spokój. Dobrze oceniano też: