Tutaj rodzą się duże talenty

Daniel Weimer
10-latkowie z Dunajca (zielone koszulki) grają w turniejach na Śląsku fot. Zenon Kosmydel
Piłka nożna. Młodzi ludzie w okręgu nowosądeckim garną się do futbolu. Nad ich właściwym rozwojem czuwają doświadczeni szkoleniowcy.

Od wielu lat panuje przekonanie, że ziemia sądecka jest wylęgarnią piłkarskich talentów. To przecież z miasta nad Dunajcem powędrowali w wielki sportowy świat przyszli reprezentanci kraju w różnych kategoriach wiekowych, m.in. Roman Hływa, Jerzy Zawiślan, Andrzej Łatka, Bogusław Szczecina, Witold Witowski, Leszek Partyński, Aleksander Kłak, bracia Marek i Piotr Świerczewscy, Artur Sejud, Sławomir Olszewski, Maciej Korzym, Dawid Janczyk. Wymienieni gracze spodziewać się mogą, że ich śladami podążą następcy. Zadbają o to trenerzy pracujący w licznych na terenie ziemi sądeckiej, limanowskiej i gorlickiej szkółkach piłkarskich.

Najbogatszą tradycją poszczycić się wśród nich może ta powołana do życia w 2004 r. przez Krzysztofa Szczepańskiego przy nowosądeckim Dunajcu. Były gracz m.in. Sandecji i właśnie Dunajca skupił wokół siebie niegdysiejszych kolegów z boiska, m.in. Jacka Ruchałę (w 2003 r. uznany został przez PZPN najlepszym w kraju trenerem młodzieży), Łukasza Biernackego, Sebastiana Krupę, Rafała Smolenia, by przy wsparciu młodszych szkoleniowców podjąć pracę z liczną grupą adeptów futbolu.

O wysokiej jakości działań ludzi ze wspomnianego sztabu najlepiej świadczy fakt, że w I-ligowej Sandecji występują obecnie ich wychowankowie Sebastian Szczepański, Przemysław Szarek (reprezentant Polski U-18), Fabian Fałowski, Adrian Danek i Szymon Kuźma (U-16), a ostatnio do kadry narodowej U-12 powoływany jest Bartosz Talar. Szkółka Dunajca znajduje się w o tyle korzystnej sytuacji, że jej przeszło trzystu urodzonych w latach 2000–2010 zawodników może na co dzień ćwiczyć na sztucznej nawierzchni nowoczesnego obiektu PWSZ.

Ze stadionów i hal zarządzanych przez MOSiR korzystają natomiast liczący od 4 do 18 lat chłopcy z Akademii Sandecji. Jest ich w sumie 295 i mają od kogo czerpać wzory. Piłkarskiego abecadła uczą ich bowiem znani w nieodległej przeszłości zawodnicy dzisiejszej Sandecji: Tomasz Szczepański, Adam Ciastoń, Robert Kubiela czy Marek Zagórski. Szefujący tej ekipie Szczepański podkreśla, że ważniejsze od doraźnie uzyskiwanych przez podopiecznych wyników jest kształtowanie u nich sportowej postawy, a także dbałość o ogólną sprawność fizyczną.

– Śledzimy postępy chłopaków w szkole i muszę z satysfakcją podkreślić, że właściwie żaden z nich nie ma problemów z __nauką – cieszy się były gracz Sandecji i Okocimskiego Brzesko.

Szczepański informuje, że akademia prowadzi akcję „Od przedszkola do Sandecji”. Trenerzy odwiedzają sądeckie placówki dla maluchów, prowadząc w nich pokazowe treningi.

– Dzieciaki są zachwycone, a ilość zgłaszających się do akademii chłopaków znacząco wzrosła _– przekonuje popularny „Stiopa”. I dodaje: _– Kilku naszych wychowanków treningi kontynuuje w klubach z ekstraklasy. Mateusz Dara trafił do Legii Warszawa, Marek Mróz do Lecha Poznań, a Łukasz Konstanty do Ruchu Chorzów. Ponadto do kadry I-ligowej Sandecji trafili Krystian Maślanka, Wiktor Nowak i Kacper Smoleń.

Moda na piłkarskie szkółki panuje także na ziemi limanowskiej. Akademia w stolicy regionu działa pod patronatem Limanovii oraz krakowskiej Wisły. Współpraca z „Białą Gwiazdą” opiera się na uczestniczeniu limanowskich trenerów w organizowanych przez nią kursach szkoleniowych oraz na udziale ich podopiecznych w „wiślackich” turniejach.

Janusz Piotrowski to krakowianin z Prokocimia, który do Kamienicy trafił wiedziony głosem serca. W tej gorcza-ńskiej miejscowości znalazł znakomite warunki do realizowania swej życiowej pasji. Założył MUKS Halny, w którym ćwiczy obecnie stu chłopców w wieku od 4 do 13 lat.

Od początku swej działalności ściśle współpracuje z PZPN, czego efektem są organizowane w Kamienicy coroczne turnieje z udziałem zespołów z całego kraju. Ogromną frajdą dla wychowanków szkółki z Kamienicy było wyprowadzenie przez nich na murawę Stadionu Narodowego piłkarzy uczestniczących w pamiętnych dla Polaków meczach z Portugalią i Niemcami. Chłopcy postarali się, zajmując w 2014 r. trzecie miejsce w turnieju „Z podwórka na stadion”.

Słowa dotrzymał senator Stanisław Kogut, który po cofnięciu seniorskiej drużynie Kolejarza I-ligowej licencji obiecał utworzenie w Stróżach Sportowej Akademii Integracyjnej. Z dobrym skutkiem działa ona od września 2014 r., skupiając ćwiczących w pięciu grupach wiekowych 120 chłopców oraz 30 dziewcząt.

Wiodące szkółki i akademie w regionie nowosądeckim

Akademia Sandecja Nowy Sącz

Adres: 33–300 Nowy Sącz, ul. Kilińskiego 47. Tel. 696–078–400,696–078–500. Liczba trenerów: 8. Składka: 70 zł (w przypadku, gdy na zajęcia uczęszcza rodzeństwo, opłata jest niższa lub nie ma jej wcale). Treningi, w zależności od wieku zawodników: 2–5 razy w tygodniu. Obiekty: stadiony nowosądeckich klubów Sandecja, Przetakówka, Zawada, Piątkowa i Zabełcze, hale MOSiR przy ul. Nadbrzeżnej i w Zawadzie, Gimnazjum nr 5 w Nowym Sączu, Szkoły Podstawowej nr 18 w Nowym Sączu, Zespołu Szkół w Świniarsku i Piątkowej, SP nr 2 w Zawadzie, SP nr 17 w Porębie, orliki w Świniarsku, Biczycach.

Międzyszkolny Uczniowski Klub Sportowy Dunajec Nowy Sącz

33–300 Nowy Sącz, ul. Kościuszki 1. Tel. 504–034–177. Liczba trenerów: 9. Składka: 70 zł. Treningi: 2–4 razy w tygodniu. Obiekty: należący do Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej stadion z boiskiem piłkarskim ze sztuczną nawierzchnią, hale przy Gimnazjach nr 5 i 3 w Nowym Sączu, Szkole Podstawowej nr 21 w Nowym Sączu, PWSZ, WSB-NLU.

Akademia Piłkarska 2012 im. Wiesława Spiegla Nowy Sącz.

33–300 Nowy Sącz, ul. Długoszowskiego 64F. Tel. 505–245–705. Liczba trenerów: 3. Składka: 10 zł. Treningi 3 razy w tygodniu. Obiekty: boisko w Zawadzie, hale w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu oraz w SP nr 16 w Zawadzie.

Akademia Piłkarska Goal Nawojowa

33–335 Nawojowa, Nawojowa 474. Tel. 517–245–526, 794–779–794. Liczba trenerów: 9. Składka: 60–75 zł. Treningi: 2 razy w tygodniu, wyselekcjonowana grupa najlepszych chłopców – 3 razy w tygodniu. Obiekty: boiska przy ul. Nadbrzeżnej w Nowym Sączu, w Zawadzie, Nawojowej, Siołkowej, Szalowej, hale przy Zespołach Szkół w Łabowej i w Stróżach, Szkołach Podstawowych w Nowej Wsi i nr 7 w Nowym Sączu, orliki w Chełmcu i w Brzeznej.

Szkółka Piłkarska Dziewcząt Starówka Nowy Sącz

33–300 Nowy Sącz, ul. Lwowska 63 A/11. Liczba trenerów: 3. Składka: nie ma ustalonej kwoty, rodzice zawodniczek wpłacają dowolne datki. Treningi: 2 razy w tygodniu. Obiekty: dwa boiska oraz hala KS Zawada.

Sportowa Akademia Integracyjna Kolejarz Stróże

33–331 Stróże, Stróże 413. Tel. 535–681–681, 798–267–489. Liczba trenerów: 5. Składka: 50 zł. Treningi: 3 razy w tygodniu. Obiekty: stadion Kolejarza Stróże, boisko ze sztuczną nawierzchnią w Szalowej, hale przy Zespole Szkół w Stróżach, Zespole Szkół Zawodowych w Grybowie oraz Szkole Podstawowej w Białej Niżnej.

Szkółka Piłkarska Harnasie Tymbark

34–650 Tymbark, Tymbark 249. Tel. 593–197–165. Liczba trenerów: 2. Składka: 70 zł. Treningi: 3 razy w tygodniu. Obiekty: dwa boiska KS Tymbark, orlik w Tymbarku, hale sportowe w Tymbarku przy Zespole Szkół oraz przy Szkołach Podstawowych w Tymbarku i Piekiełku.

Szkółka Piłkarska MKS Poprad Muszyna

33–370 Muszyna, ul. Słoneczna 1. Tel. 604–171–747. Liczba trenerów: 5. Składka: 0 zł (wszelkie koszty pokrywa MKS Poprad Muszyna). Treningi: 3–4 razy w tygodniu. Obiekty: stadion Popradu Muszyna, boisko w Powroźniku, orliki w Muszynie i na Szczawniku, hala sportowa przy Zespole Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Muszynie, hale przy Szkołach Podstawowych w Powroźniku i Złockiem.

Akademia Piłkarska przy GKS Glinik Gorlice

38–300 Gorlice, ul. Sienkiewicza 15. Tel. 662–251–535. Liczba trenerów: 6. Składka: 40 zł. Treningi: 2 razy w tygodniu. Obiekty: boisko piłkarskie i hala sportowa należące do OSiR Gorlice, sale gimnastyczne przy wszystkich działających na terenie Gorlic szkółach podstawowych i ponadpodstawowych.

Akademia Piłkarska Limanovia

34–600 Limanowa, ul. Jordana 3. Tel. 600–939–995. Liczba trenerów: 3. Składka: 50 zł. Treningi: 2 razy w tygodniu. Obiekty: okazjonalnie boisko MKS Limanovia, orlik w Limanowej, hale sportowe przy Zespole Szkół Samorządowych nr 3 oraz Zespole Szkół Ekonomicznych w Limanowej.

Szkółka Piłkarska Orkan Szczyrzyc

34–623 Szczyrzyc, stadion sportowy LKS Szczyrzyc.

Tel.: 608–426–472. Liczba trenerów: 2. Składki: 40 zł (na treningi przyjmuje się także dzieci, których rodziców nie stać na comiesięczne opłaty). Treningi: 2–3 razy w tygodniu. Obiekty: boisko LKS Szczyrzyc, sala gimnastyczna przy Zespole Szkół w Szczyrzycu, orlik w Jodłowniku.

MUKS Halny Kamienica

34–608 Kamienica 490. Tel. 668–065–080. Liczba trenerów: 2. Składka: 40 zł. Treningi: 3 razy w tygodniu. Obiekty: boisko LKS Gorce Kamienica, orlik i hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Kamienicy.

Akademia Piłkarska Sportowe Marzenie

34–600 Limanowa, Stara Wieś 549. Tel. 501–808–421, 509–574–645. Liczba trenerów: 2. Składka: 80 zł. Treningi: 2 razy w tygodniu. Obiekty: boisko i hala sportowa przy Szkole Podstawowej nr 1 w Starej Wsi.

Akademia Piłkarska Bonito

34–735 Niedźwiedź, Poręba Wielka 581. Tel. 792–015–099. Liczba trenerów: 2. Składka: 60 zł. Treningi: 2 razy w tygodniu. Obiekty: boczne boisko KS Turbacz Mszana Dolna, orlik w Mszanie Dolnej, hale sportowe przy Zespole Szkół Technicznych i Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Ogrodnik w Mszanie Dolnej.

Szkółka Piłkarska Orkan Niedźwiedź

34–735 Niedźwiedź. Tel. 788–439–177. Liczba trenerów: 3. Składka: 40 zł. Treningi: 3 razy w tygodniu. Obiekty: boisko Orkana, hale przy Zespole Szkół w Porębie Wielkiej i Zespole Szkół w Niedźwiedziu.

(DW)

sport@dziennik.krakow.pl

Najnowsze informacje dot. koronawirusa

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3