TVP idzie w rozrywkę i dokument

TVP idzie w rozrywkę i dokument

ŁUKASZ GAZUR

Dziennik Polski 24

Dziennik Polski 24

TELEWIZJA. Publiczny nadawca planuje, że na przełomie 2012 i 2013 roku ruszą dwa nowe kanały tematyczne. Co więcej, wbrew zapowiedziom nie znika TVP Historia.
Według planów telewizji publicznej TVP Dokument będzie podlegać Jedynce, zaś TVP Rozrywka Dwójce. Choć publiczny nadawca cały czas czeka na koncesje, prace już trwają. W założeniu TVP Dokument ma pokazywać filmy dokumentalne o różnej tematyce, a TVP Rozrywka - pozycje o charakterze rozrywkowym. Jak podkreśla Juliusz Braun, prezes TVP, będą to głównie pozycje z archiwów Telewizji Polskiej.

- Wbrew pierwszym wrażeniom uważam, że obydwa kanały służą realizacji naszej misji.
Rozrywka, którą chcemy pokazywać, to przede wszystkim twórczość polska: choćby kultowy Kabaret Starszych Panów. Jest bardzo wiele treści ważnych dla polskiej kultury, a co za tym idzie, polska twórczość będzie obecna na antenie, w internecie i na wszystkich kanałach dystrybucji, bo mają one być szeroko dostępne - mówi Juliusz Braun portalowi Wirtualne-media.

W TVP Dokument emitowane mają być polskie i światowe produkcje dokumentalne, które będą poszerzać wiedzę widzów o świecie, ludziach i zjawiskach społecznych.

- Nie trzeba udowadniać, że Dokument jest potrzebny - dodaje prezes TVP.

Według początkowych planów - o których prezes Braun mówił na łamach "Dziennika Polskiego" - TVP Dokument miał zastąpić kanał TVP Historia. Jednak te plany zostaną nieco zmienione. Co więcej, TVP Historia nawet poszerzy zakres tematów i wciąż nadawać będzie jako oddzielna antena. Żadne łączenie anten nie wchodzi w grę.

- Chcemy, żeby było tam więcej historii w wymiarze społecznym, historii naturalnej. Widać, że na rynku jest zapotrzebowanie na taką tematykę - tłumaczy Juliusz Braun.

Dodaje, że są to projekty, które nie powinny generować strat, bo "będzie w nich obecna reklama".

Już wiadomo natomiast, że kanały będą nadawane w pasmach niekodowanych i dostępne u operatorów kablowych oraz satelitarnych. W planach jest umieszczenie ich także w naziemnej telewizji cyfrowej. Na razie jednak na multipleksach na nowe kanały nie ma miejsca.

Dotychczas TVP uruchomiła pięć kanałów tematycznych. Są to TVP Kultura, TVP Sport, TVP Historia, TVP HD i TVP Seriale. Pierwszym kanałem tematycznym, jaki uruchomiła Telewizja Polska, był TVP Kultura - w 2005 roku. W 2006 r. uruchomiono kanał TVP Sport, a w 2007 r. TVP Historia. W 2008 r. ruszył kanał TVP HD, prezentujący programy sportowe, rozrywkowe, muzyczne i dokumentalne oraz seriale i filmy fabularne w wysokiej rozdzielczości. Od końca 2010 r. działa program TVP Seriale. To właśnie skuces tego ostatniej podobno przekonał władze przy ul. Woronicza do prac nad nowymi kanałami tematycznymi - ta antena po roku nadawania trafiła do czołówki najpopularniejszych kanałów filmowych. TVP Seriale ma też niezłe efekty finansowe, liczone w milionach złotych. Kanał ten bowiem poza wpływami reklamowymi ma też przychody od sieci kablowych i satelitarnych.

Warto zaznaczyć, że TVP już raz uzyskała koncesję dla TVP Rozrywka, ale Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji cofnęła ją w 2008 roku.lukasz.gazur@dziennik.krakow.pl

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo