Twardy człowiek

Zdjęcie autora materiału

Dziennik Polski 24

Urodził się w Gumnej, na Śląsku Cieszyńskim, gdzie wyrastali ludzie twardzi jak luterska wiara. Chłopska twardość przydała się w życiu. Najpierw przed wojną, kiedy Edward Kaleta był emisariuszem, kursował pomiędzy Polską a Czechosłowacją, gdzie na emigracji przebywał Wincenty Witos, kiedy organizował chłopskie strajki. W czasie okupacji, gdy przyszło walczyć i działać w politycznych strukturach podziemnego państwa. Jednak chłopska, luterańska twardość najbardziej przydatna okazała się po wojnie, kiedy ppłk BCh, mecenas Kaleta, członek naczelnych władz PSL, prezes Zarządu Wojewódzkiego w Katowicach, stał się wrogiem nowych władz. Aresztowany 15 razy, doskonale poznał areszty UB na Śląsku i w Krakowie. Służba bezpieczeństwa przypomniała sobie o Nim jeszcze w 1981 roku, żądając podpisania lojalki. Odmówił.

Zmarł Edward Kaleta

     Zmarł Edward Kaleta. My, młodsi o kilkadziesiąt lat, nazywaliśmy go "Mecenasem". Starsi, towarzysze broni z Batalionów Chłopskich, czasami używali konspiracyjnych pseudonimów - "Kobiela", "Kleofas", "Zwardoń".
     Od 1948 - usunięty ze Śląska przez Aleksandra Zawadzkiego - prowadził kancelarię adwokacką w Krakowie. Formalnie nie działał politycznie, spotykając się z kolegami jedynie w Wierzchosławicach, gdzie tamtejsze Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa stanowiło namiastkę PSL. Pod koniec życia wrócił do polityki, stając się jednym z czołowych działaczy PSL, najpierw "wilanowskiego", później bezprzymiotnikowego. Zmarł 3 czerwca 2000 roku.
     AMK

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Najnowsze wiadomości

Zobacz więcej

Najczęściej czytane

Polecamy

Wideo