Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twierdza

Redakcja
Jak przypomina w przedmowie prof. Bogdanowski, forteczny pierścień otaczający Kraków był imponujący: ponad 70 fortów, ponad 100 kilometrów łączących forty dróg rokardowych, ponad 200 dróg dojazdowych.

Cracoviana

Niewielka książeczka jest zapowiedzią cyklu poświęconego - zgodnie z tytułem - Twierdzy Kraków, Festung Krakau, nieomal granicznej, bo przecież tuż za miastem przebiegał kordon strzegący imperium.
 O malowniczości austriackich umocnień, najlepiej znanych krakowianom, bo najbardziej widocznych w postaci czerwonych murów otaczających kopiec Kościuszki, nie trzeba chyba wspominać. Bo chociaż stanowiły symbol obcego panowania, chociaż przez nie mieszkańcy miasta nie mieli dostępu do mogiły Naczelnika, a raczej mieli dostęp ograniczony, polubiliśmy je, chyba nawet nie wyobrażamy sobie Krakowa bez nich.
 A niewiele brakowało, aby forty zniknęły. W latach pięćdziesiątych rozpoczęto ich rozbiórkę - bezmyślną, barbarzyńską, która na szczęście szybko się zakończyła.
 Pierwszy tom z fortecznego cyklu zawiera zarys historii budowy Festung Krakau, poczynając od roku 1849, kończąc na czasach I wojny światowej. Przynosi wiadomości o szlaku turystycznym, który w przyszłości ma opasać całą twierdzę, a na razie został wytyczony tylko częściowo oznakowany - a jakże! - żółto-czarnymi barwami.
 Książeczka przynosi wreszcie opis 16 fortów. - Od fortu "Mogiła", poprzez fort "Dłubnia", "Węgrzce", "Bibice" aż po fort "Tonie". Przynosi też niewielki słowniczek, bardzo pomocny tym, którzy nie znają podstawowych terminów z dziedziny nowożytnych fortyfikacji. Z pewnością mamy do czynienia z wydawnictwem pożytecznym, przynoszącym więcej niż podstawową wiedzę o krakowskich umocnieniach.
 Niestety, czcionkę użytą przez wydawcę trudno uznać za przyjazną. Tłusta, o ładnym, ale nieżyczliwym dla oka wykroju, powoduje, że czytanie tej, skądinąd interesującej, książeczki staje się przykrą, męczącą czynnością. Dziwacznie umieszczony - nie na końcu książki - spis treści, kłopoty ze znalezieniem podstawowych danych o wydawcy - to wprawdzie drobiazgi, ale jednak irytujące.
amk

Henryk Łukasik, Andrzej Turowicz, Twierdza Kraków znana i nieznana. Część pierwsza, Wydawnictwo F.U.H. "Arkadiusz Wingert", Kraków 2001

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski