Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twój prawnik radzi.Urlop na żądanie – czy na pewno pracownikowi przysługuje?

Mateusz Kierok, aplikant radcowski

Utarło się przeświadczenie, że urlop „na żądanie” jest niepodważalnym uprawnieniem pracownika do wypoczynku, udzielenia którego pracodawca nie może odmówić. Taki punkt widzenia ferowany był od momentu wprowadzenia tej regulacji w 2003 r. również ze względu na nazwę tego uprawnienia. Nie odpowiada ono jednak do końca prawdzie.

***

Należy pamiętać, że urlop „na żądanie” daje pracownikowi jedynie ten przywilej, że jego termin nie wymaga uprzedniego ustalenia z pracodawcą, jak to jest w przypadku zwykłego urlopu wypoczynkowego. Jedynym trudem, jaki powinien sobie zadać pracownik, jest zgłoszenie „żądania” najpóźniej w dniu rozpoczęcia urlopu, a dokładnie przez rozpoczęciem dniówki, według obowiązującego pracownika rozkładu czasu pracy, i poddanie się wiążącej decyzji pracodawcy. Przepisy nie przewidują właściwej formy zawiadomienia, tym samym może ono nastąpić ustnie, telefonicznie (także poprzez SMS) lub e-mailem, pod warunkiem skutecznego dotarcia do pracodawcy (bezpośredniego przełożonego). Do skorzystania z urlopu konieczne jest jego udzielenie przez pracodawcę. Nie wystarczy więc samo zgłoszenie przez pracownika żądania.

***

Pracodawca ma prawo do odmowy udzielenia urlopu „na żądanie”. Nieuwzględnienie wniosku urlopowego może być podyktowane naruszeniem przez pracownika przepisów o jego udzielaniu (np. zbyt późne zgłoszenie wniosku). Pracodawca może też powołać się na szczególne okoliczności, które wymagają obecności pracownika w zakładzie pracy (np. duża ilość zleceń).

***

Skorzystanie z urlopu bez zgody pracodawcy stanowi nieusprawiedliwioną nieobecność i jako ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych może być podstawą do zwolnienia dyscyplinarnego.

Warto zaznaczyć, że urlop „na żądanie” przysługuje corocznie każdemu pracownikowi w wymiarze 4 dni roboczych. Należy jednak pamiętać, że nie są to dodatkowe dni wypoczynkowe. W razie ich wykorzystania są one bowiem odliczane od puli aktualnie posiadanych dni urlopu wypoczynkowego w bieżącym roku kalendarzowym. Nie ma także możliwości przeniesienia urlopu na żądanie na kolejny rok kalendarzowy.

ul. Kielecka 1, Kraków

www.kancelariaprawnajr.pl

Więcej porad eksperckich znajdą Państwo na blogu kancelarii: http://kancelariaprawnajr.pl/blog/

Bezpłatne telefoniczne konsultacje prawne w sprawach dotyczących treści niniejszego artykułu dla Czytelników w dniu ukazania się artykułu w godzinach 14.00–16.30 pod numerem: 12 417 10 64.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski