Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Twórcze działania i barwne mozaiki pod egidą krakowskiej fundacji

Monika Jagiełło
Młodzież w akcji
Młodzież w akcji Materiały Fundacji Wyspart
Inicjatywa. Trwa cykl warsztatów ceramicznych w ramach projektu „Zielony Dom czyli spotkania natury ze sztuką”. Jego efekty w postaci barwnej mozaiki ceramicznej będziemy mogli zobaczyć we wrześniu przyszłego roku.

W warsztatach krakowskiej fundacji WyspArt biorą udział dzieci i młodzież ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych i Niedowidzących w Krakowie, ze Szkoły Podstawowej im. ks. S. Konarskiego w Wielkiej Wsi oraz z Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Białym Kościele. Podopieczni już tworzą elementy mozaiki ceramicznej. Zajęcia potrwają do czerwca 2016 r.

Efektem ich zmagań z materią, kolorami i fakturami będzie odsłonięcie wspólnie zrealizowanego dzieła w Prądniku Korzkiewskim po wakacjach w przyszłym roku. To tam podczas poprzednich edycji warsztatów wybudowany został domek z drewna, słomy i gliny. W ramach tegorocznych twórczych zajęć domek pokryje się ceramiczną mozaiką.

Równolegle do warsztatów ceramicznych, odbywają się wykłady i zajęcia praktyczne dotyczące sztuki budowania i projektowania z użyciem naturalnych surowców. Uczniowie ze szkół z Małopolski w czasie zajęć zgłębiają tajniki tynkowania z użyciem gliny i słomy.

To niejedyna inicjatywa, która odbywa się pod egidą WyspArtu. Trwa również projekt KIK, czyli Krakowski Inkubator Kultury III. Jego adresatem są początkujący animatorzy kultury i członkowie młodych (założonych w 2014 lub 2015 r.) organizacji pozarządowych działających w obszarze kultury i na terenie powiatu krakowskiego, które mają ciekawą koncepcję artystyczno-społeczną do zrealizowania we własnej społeczności lokalnej.

- Za nami kolejne spotkania i warsztaty z osobami, które zakwalifikowały się do zadania - mówi Magdalena Zarychta z fundacji WyspArt. W ich ramach młodzi animatorzy dowiedzieli się, jak planować swoje działania, tworzyć harmonogram, plan promocji oraz gdzie i jak szukać pieniędzy na realizację swoich pomysłów. - Będą dysponować własnymi minibudżetami. Będą też odpowiedzialni za rozliczenie swoich projektów, które zrealizują w 2016 roku - dodaje Zarychta. Ponadto uczestnicy zajęć przekonają się, jak wygląda życie projektu i jak pomysł przekształcić w działanie oraz zrealizować. Instruktorzy podzielą się z nimi swoimi doświadczeniami.

Projekty dofinansowano ze środków ministra kultury i dziedzictwa narodowego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski