Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tydzień w Krakowskiej Polityce. Co trzeba wiedzieć o eurowyborach

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
W niedzielę wybory do Parlamentu Europejskiego. Można głosować od godz. 7 do 21. Głosowanie jest proste- stawiamy krzyżyk przy nazwisku jednego kandydata.

Nie, nie będzie agitki, na kogo trzeba głosować. Ale skoro kończąca się kampania wyborcza do Parlamentu Europejskiego była najważniejszym wydarzeniem na scenie politycznej, to każdy sam sobie ją skomentuje - w niedzielę przy urnie wyborczej.

Lokale wyborcze będą czynne od godz. 7 do 21. W którym będziemy głosować? Najczęściej w tym samym, co podczas jesiennych wyborów samorządowych. Jeśli ktoś nie jest tego pewny, może znaleźć adres swojej komisji na obwieszczeniach albo wyszukać na pkw.gov.pl. Adresy krakowskich komisji są też na krakow.pl (w BIP).

Udając się na głosowanie trzeba ze sobą zabrać dokument tożsamości ze zdjęciem, najlepiej dowód osobisty. Tylko po jego okazaniu komisja wyda nam kartę do głosowania. Po raz pierwszy w wyborach będzie można pokazać komisji dowód w smartfonie. Aplikację mobilną mObywatel, umożliwiającą ściągnięcie naszych danych z państwowych systemów informatycznych - takich, jakie są w dowodzie osobistym.

Po okazaniu dokumentu tożsamości i złożeniu podpisu na spisie wyborców otrzymamy jedną kartę do głosowania. Na kartce o wymiarach 42 na 50 cm znajdą się listy z kandydatami, ułożone w kolejności zgodnej z wylosowanymi numerami. W okręgu małopolsko-świętokrzyskim będzie 8 list: 1. Konfederacja KORWiN, Liroy Braun Narodowcy, 2. Wiosna Roberta Biedronia, 3. Koalicja Europejska PO PSL SLD .N Zieloni, 4. Prawo i Sprawiedliwość, 5. Lewica Razem - Partia Razem, Unia Pracy, RSS, 6. Kukiz’15, 7. Polska Fair Play Bezpartyjni Gwiazdowski, 9. Polexit. Nie będzie listy nr 8 - taki numer wylosowano dla komitetu Ruch Prawdziwa Europa - Europa Christi, ale kandydaci z tej listy zrezygnowali ze startu w eurowyborach.

Na każdej liście będzie 10 nazwisk, czyli w sumie na karcie znajdzie się 80 kandydatów na europosłów. Głosowanie polega na wybraniu jednego kandydata - postawieniu dwóch przecinających się linii, najlepiej znaku „x”, w kratce przy nazwisku wybranego kandydata.

Osoby niewidome i niedowidzące mogą poprosić o nakładkę na kartę sporządzoną w alfabecie Braille’a. Po oddaniu głosu nakładkę należy zwrócić. Wyborcy niepełnosprawni mogą też korzystać z pomocy innych przy głosowaniu, ale ten pomagający nie może sugerować, na kogo ma być oddany głos.

Kiedy dowiemy się, kto wygrał? Może już w poniedziałek, może we wtorek. Wszystko zależy od tego, jak sprawnie pójdzie liczenie głosów i czy w protokołach obwodowych komisji będzie mało błędów. Ale już w niedzielę o 21 poznamy prognozy wyników - najważniejsze stacje telewizyjne przedstawią badania exit poll sprzed lokali wyborczych. Jeśli ktoś będzie chciał poznać rzeczywisty wynik z komisji, w której głosował, musi poczekać co najmniej do godz. 23 - dopiero wtedy komisje będą mogły wywieszać na drzwiach protokoły. Nawet jeśli liczenie skończą wcześniej, muszą poczekać dwie godziny, bo dopiero o 23 kończą się eurowybory w innych krajach.

FLESZ - Wybory do Parlamentu Europejskiego. To musisz wiedzieć

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski