Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko dla słuchaczy o mocnych nerwach

Mateusz Borkowski
Jan Hubrich
W nowy rok ceniony krakowski zespół wchodzi z nowym projektem muzycznym. Podczas bloków koncertowych pod szyldem „extreme” prezentować będzie ważne pozycje ze światowego repertuaru muzyki klasycznej.

Jak tłumaczy dyrektor Capelli Cracoviensis Jan Tomasz Adamus zaplanowany na cały 2016 rok projekt „extreme” łączy wspólna idea. - Wychodząc na scenę dobrze jest wystawiać się na próbę. Chodzi o sytuację koncertową, kiedy nie mamy do czynienia z komfortem, który przeradza się w rutynę, ale z czymś przeciwnym - mówi szef CC. Takie maratony koncertowe to dla muzyków ogromny wysiłek, wręcz na granicy wydolności. Stąd muzycy będą w miarę możliwości grać rotacyjnie. Trzeba więc przyznać, że to założenie dość odważne, a nawet radykalne, bo ze świecą szukać zespołów, które zdecydowałyby się wykonać jednego dnia komplet symfonii Ludwiga van Beethovena.

- Promujemy w kraju czytelnictwo, a ostatnio różne inicjatywy związane z kulinariami. Pozytywnym przejawem jest to, że obserwujemy na Plantach ludzi, którzy siedzą i czytają książki. Być może trzeba podjąć podobne kroki w celu popularyzacji muzyki klasycznej. Powinniśmy pomyśleć o tym, żeby znajomość twórczości kompozytorów tej muzyki była trendy - postuluje dyrektor Adamus. Jak dodaje, projekt „extreme” jest również szansą na zapoznanie się - lub przypomnienie - z ważnymi dziełami i całymi cyklami z międzynarodowego repertuaru muzycznego.

Na pierwszy ogień 10 stycznia w Cricotece w ramach „Haydn extreme” (od godz. 15 do późnego wieczora) wykonany zostanie cykl sześciu symfonii zwanych „paryskimi” Josepha Haydna. Poza nimi usłyszymy inne kompozycje z epoki klasycyzmu m.in. Haydnowski Koncert Es-dur na trąbkę klapową, Koncert fagotowy, „Harmoniemusik” i Symfonię Paryską nr 31 W.A. Mozarta oraz Koncert fortepianowy Franciszka Lessela. Solistami będą Katarzyna Drogosz - fortepian historyczny, Marzena Lubaszka - sopran, Javier Zafra - fagot i Marian Magiera - trąbka. Zadyryguje Jan Tomasz Adamus. Jak informują organizatorzy przerwy po każdym bloku będą krótkie, dlatego proszą swobodnie wchodzić i wychodzić w trakcie koncertu, aby korzystać z bufetu oraz barów i restauracji w bezpośrednim sąsiedztwie Cricoteki. Prośba też do wychodzących z koncertów o przekazanie biletu przypadkowej osobie.

Kolejne odsłony projektu „extreme” dotyczyć będą Mieczysława Karłowicza (16 kwietnia, schronisko PTTK „Murowaniec” na Hali Gąsienicowej) oraz suit Johanna Sebastiana Bacha (24 kwietnia, Cricoteka). Wydarzeniem na skalę światową będzie wykonanie jednego dnia dziewięciu symfonii L. van Beethovena (27 sierpnia). Od rana w Centrum Kongresowym ICE dziełami zadyrygują kolejno Paul Goodwin (I i II), Christophe Rousset (III i IV), Eivind Gullberg Jensen (V i VI), Evelino Pidò (VII i VIII) oraz Jan Tomasz Adamus (IX). W ramach „extreme” zespół zaplanował również maraton z kompozycjami Arcangella Corellego (9 października, Filharmonia Krakowska) oraz Carla Dittersa von Dittersdorfa (6 listopada).

„Haydn extreme”, 10 stycznia, Cricoteka (ul. Nadwiślańska 2-4), godz. 15, 16.30, 18 i 19.30.

Magazyn Magnes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski