Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko do 30 czerwca masz czas, by złożyć deklarację o posiadanych źródłach ciepła. Czym jest CEEB?

Pixabay
30 czerwca 2022 roku – warto zapamiętać tę datę, ponieważ wtedy właśnie upłynie termin na załatwienie ważnej formalności: zgłoszenie deklaracji do CEEB. Musi to uczynić każdy właściciel lub zarządca budynku czy lokalu posiadający źródło ciepła o mocy do 1 MW. Złożenie deklaracji CEEB jest obowiązkowe.

Powszechny spis źródeł ciepła – bo o nim mowa – ruszył 1 lipca 2021 r. CEEB, czyli Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków, to istotne narzędzie wspierające wymianę starych pieców (tzw. „kopciuchów”) na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, a tym samym wspierające również walkę ze smogiem. Ma ono postać elektronicznego rejestru służącego gromadzeniu i udostępnianiu informacji dotyczących ogrzewania wszystkich budynków na terenie naszego kraju.

Budowę nowego systemu powierzono Głównemu Urzędowi Nadzoru Budowlanego. CEEB powstała przy współpracy władz regionalnych i lokalnych oraz innych instytucji zaangażowanych w poprawę jakości powietrza z całej Polski.

CEEB – obowiązkowe dla wszystkich

Jak informuje Główny Urząd Nadzoru Budowlanego, nowy obowiązek obejmuje wszystkich właścicieli oraz zarządców domów i mieszkań. Od 1 lipca 2021 r. mają oni rok, by zgłosić do CEEB wszystkie posiadane źródła ciepła i spalania paliw o mocy do 1 MW. Chodzi m.in. o takie urządzenia, jak: kocioł gazowy, kocioł na paliwo stałe, kominek, piec kaflowy, pompa ciepła, sieć ciepłownicza, gazowy podgrzewacz wody, koza, kuchnia węglowa, piecokuchnia, trzon kuchenny, promiennik gazowy, ogrzewanie elektryczne i kolektor słoneczny. Termin zgłoszeń upływa więc 30 czerwca 2022 r.

Termin ten dotyczy jednak tylko budynków już istniejących. Natomiast właściciele nowo powstałych obiektów na złożenie deklaracji CEEB mają 14 dni od chwili uruchomienia nowego źródła ciepła lub spalania paliw. Co ważne, krótszy termin dotyczy tylko źródeł ciepła uruchomionych od 1 lipca 2021 r. Oznacza to, że osoby budujące dom muszą trzymać rękę na pulsie i pamiętać o tym, że mają niewiele czasu na złożenie deklaracji.

Jeśli nieruchomość ma więcej niż jednego właściciela, wystarczy, że deklarację o źródłach ciepła złoży jeden z nich. Z kolei w przypadku budynków wielorodzinnych zasada jest następująca: wspólne źródła ciepła w budynku (np. sieć ciepłowniczą) zgłasza jego zarządca, natomiast indywidualne źródła ciepła w mieszkaniu (np. kominek) zgłasza jego właściciel. Właściciel mieszkania z kominkiem czy innym indywidualnym źródłem ciepła może również zgłosić ten fakt zarządcy budynku, by to on przekazał informację do CEEB.

Dwa rodzaje deklaracji

W deklaracji CEEB podaje się:
-imię i nazwisko albo nazwę właściciela lub zarządcy budynku lub lokalu oraz adres miejsca zamieszkania lub siedziby;
-adres nieruchomości, której dotyczy składana deklaracja;
-informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach;
-opcjonalnie numer telefonu właściciela lub zarządcy oraz adres e-mail.

Są dwa rodzaje deklaracji. Deklaracja A dotyczy źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach mieszkalnych, zaś deklaracja B odnosi się do źródeł ciepła i spalania paliw w budynkach niemieszkalnych. Skąd pobrać stosowny formularz? Wersję elektroniczną znajdziemy na stronie Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow. Natomiast wersję papierową dostaniemy w lokalnym urzędzie gminy lub miasta.

Deklarację CEEB można złożyć w formie elektronicznej, przez internet – to preferowany sposób. Potrzebny tu jest profil zaufany lub e-dowód osobisty (link do elektronicznej rejestracji: zone.gunb.gov.pl). Natomiast deklarację w formie papierowej można wysłać listem albo złożyć osobiście w urzędzie gminy lub miasta.

Po otrzymaniu deklaracji urzędnicy wprowadzą dane do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Mają na to 6 miesięcy w przypadku nieruchomości „starych”, a 30 dni w przypadku nowo powstałych obiektów.

Uwaga! Obowiązek złożenia deklaracji jest nałożony ustawowo i za jego niewypełnienie w terminie grozi mandat w wysokości 500 zł. Jeżeli zaś sprawa trafi do sądu, grzywna może wzrosnąć do aż 5 tys. zł. Nie przewidziano jednak kar za podanie błędnych informacji. Jeśli w przyszłości kominiarz czy urzędowa kontrola wykryją nieprawidłowości, po prostu poprawią nasze dane w CEEB.

Zgłoszono milion źródeł ciepła. To głównie tzw. kopciuchy

Jak podaje GUNB, do 19 stycznia 2022 r. do bazy CEEB zgłoszono ponad milion źródeł ciepła. Przeważają piece gazowe oraz kotły na paliwo stałe, w tym tzw. „kopciuchy”, czyli urządzenia przestarzałe, zatruwające środowisko. Jak podano, jak na razie z obowiązku złożenia deklaracji najlepiej wywiązują się mieszkańcy gmin Zawidów na Dolnym Śląsku (77 proc.) oraz małopolskie Słopnice (60 proc.) i Chełmiec (59 proc.).

Są też gminy, w których deklaracji nie złożyła ani jedna osoba, choć na spełnienie obowiązku zostało już tylko nieco ponad cztery miesiące. To gminy: Grudusk, Łaskarzew, Szulborze Wielkie, Zaręby Kościelne (woj. mazowieckie), Horodło, Michów, Telatyn (woj. lubelskie) oraz Siemiatycze (woj. podlaskie).

Wszelkie informacje o deklaracjach CEEB są dostępne na stronie Głównego Inspektoratu Nadzoru Budowlanego: www.gunb.gov.pl/strona/centralna-ewidencja-emisyjnosci-budynkow.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski