Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tylko must be the music

Maciej Hołuj
Zespół muzyczny Bonjour z Sieprawia wystąpi w finałach wojewódzkich, które odbędą się w Dobczycach w połowie maja
Zespół muzyczny Bonjour z Sieprawia wystąpi w finałach wojewódzkich, które odbędą się w Dobczycach w połowie maja fot. Maciej Hołuj
Kultura. W powiecie myślenickim więcej talentów artystycznych śpiewa i gra, niż tańczy. Takie można wyciągnąć wnioski po powiatowych eliminacjach „Talenty Małopolski 2016”.

Zdecydowana przewaga śpiewających nad tańczącymi oraz dziewięć solistów bądź zespołów (w tym tylko jeden tańczący), które zakwalifikowały się do finałów wojewódzkich - to najkrótsza recenzja tegorocznych eliminacji powiatu myślenickiego XXIX już edycji Małopolskiego Festiwalu Form Muzycznych i Tanecznych „Talenty Małopolski 2016”.

Śpiewający i grający
26 podmiotów (105 wykonawców) rywalizowało w formach muzycznych. Mieliśmy do czynienia z dużą rozpiętością wiekową (od 6 do 21 lat) oraz ze sporym rozrzutem „administracyjnym” (wykonawcy m.in. z Sieprawia, Skomielnej Białej, Pcimia, Myślenic, Krzyszkowic, Tenczyna, Lubnia, Brzączowic, Drogini, Sułkowic i oczywiście z Dobczyc).

Nie tylko śpiewano, ale także muzykowano. Zespół instrumentalny Bonjour z Sieprawia, awansowany werdyktem jury do finałów wojewódzkich (jako jeden z ośmiu nominowanych podmiotów tej kategorii) to sześcioro gimnazjalistów grających na skrzypcach, wiolonczeli i perkusji. Młodzież sama zorganizowała się i sama założyła formację.

Wprawdzie formalną opiekę nad zespołem sprawuje nauczycielka Gimnazjum w Sieprawiu Katarzyna Gancarz, jednak młodzi muzycy sami wyznaczają sobie spotkania w domach, gdzie mają próby. Cała szóstka to uczniowie szkół muzycznych. Grają ze sobą od dwóch lat. W repertuarze mają szeroki wachlarz gatunków muzycznych.

Podczas dobczyckiego konkursu Bonjour zagrał m.in. mieszankę utworów popowych i rockowych, muzycy nie stronią jednak również od muzyki poważnej.

Bez nominacji do finałów wojewódzkich, ale za to z wyróżnieniem wyjechał z Dobczyc zespół Gaudeamus. To chór szkolny, którym opiekuje się Joanna Buksa, nauczycielka Gimnazjum im. Henryka Łasaka w Skomielnej Białej. - W mieszanym chórze śpiewa obecnie 35 osób, skład często ulega zmianom, bowiem członkowie chóru kończą naukę i idą w świat, nowi natomiast zasilają zespół - mówi opiekunka Gaudeamusa.

- Obecny skład śpiewa ze sobą od tego roku szkolnego. Próby odbywają się podczas szkolnych zajęć artystycznych po jednej godzinie w tygodniu. Staramy się śpiewać utwory niebanalne, mamy na swoim koncie wyróżnienie w konkursie Pieśni Patriotycznej w Lubniu. Liczyliśmy w „Talentach” na nieco więcej, ale cieszymy się bardzo z wyróżnienia - mówi Joanna Buksa.

W Dobczycach Gaudeamus wykonał utwór „Nothing else matters” z repertuaru zespołu Metallica. Oprócz Bonjour z Sieprawa, w finałach wojewódzkich powiat myślenicki reprezentować będą jeszcze: Karol Żaba z Sieprawia, Gabriela Murzyn i Emilia Małż (obie z Dobczyc), zespół „Disarray Theory” z Czechówki, Joanna Stoch z Sieprawia, Honorata Burtan z Tenczyna, Agnieszka Wójcik z Dobczyc i Martyna Raczek z Krzyszkowic.

Tańczący

W tym roku to zaledwie dziewięć podmiotów (razem 78 tancerek i tancerzy). Jury uznało, że poziom mogący zapewnić walkę o tytuł „Talentu Małopolski 2016” w majowych finałach reprezentuje zaledwie jeden zespół „Jamaica Wave”, czyli dziewczęta tańczące w MGOKiS Dobczyce pod okiem instruktorki Karoliny Moskal-Falgi. Wszystkie pozostałe, a uczestniczące w konkursie grupy taneczne i soliści otrzymali wyróżnienia. Niestety, nie jest to przepustka do finałów wojewódzkich, zatem reprezentacja taneczna powiatu myślenickiego w tej imprezie będzie w tym roku bardzo skromna. Zapytany o przyczynę słabszej niż zwykle frekwencji i poziomu w kategorii formacji tanecznych kierownik artystyczny festiwalu Adrian Kulik (na co dzień instruktor tańca) przez dłuższą chwilę zastanawiał się, zanim udzielił odpowiedzi.

- Postanowiliśmy desygnować do finałów wojewódzkich tylko te zespoły, które mają szansę na walkę o tytuł „Talentu Małopolski 2016”, a niestety taki zespół był tylko jeden. Życzyłbym sobie, aby w przyszłym roku w festiwalu wzięła udział większa liczba tancerzy reprezentujących wyższy poziom artystyczny. W finałach wojewódzkich poziom poszczególnych wykonawców jest dość wysoki, dlatego nie chcieliśmy rzucać naszych tancerzy na pożarcie. Natomiast „Jamaica Wave” powinna poradzić sobie w silnej konkurencji, stąd jej awans - mówi Adrian Kulik.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski