Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tyniec: odnaleziona Matka Boska Śnieżna i powracający aniołowie

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Brat Michał Gronowski pokazuje odnaleziony wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej
Brat Michał Gronowski pokazuje odnaleziony wizerunek Matki Boskiej Śnieżnej Anna Kaczmarz
Po 45 latach benedyktyni kończą przywracanie dawnego, barokowego wyposażenia kościoła w Tyńcu. W ostatnim czasie wróciło tu dwanaście rzeźb świętych i aniołów, komplet lichtarzy, tabernakulum z tronem adoracji, kinkiety, a właśnie teraz – wcześniej uznawany za zaginiony – obraz Matki Boskiej Śnieżnej.

Prace nad konserwacją wnętrza kościoła rozpoczęły się w 1967 r., a pierwsze barokowe elementy – stalle w prezbiterium – zostały zrekonstruowane w 1972 roku. Potem przez lata sukcesywnie były odnawiane i powracały na swoje miejsca figury, obrazy, ambona, elementy snycerskie, medaliony św. Benedykta...

Ostatnie pięć lat to czas ratowania zespołu XVIII-wiecznych rzeźb. Zdemontowane podczas remontu w latach 40. XX w., leżały w jednym z pomieszczeń klasztoru. W 2012 r. okazało się, że są w fatalnym stanie. Konserwatorzy przywrócili im teraz blask.

W kaplicy Ciemnej natomiast znów można zobaczyć obraz Matki Boskiej Śnieżnej, z XVII wieku. Od XIX w. uchodził za zaginiony, być może skradziony. Tymczasem teraz okazuje się, że jeszcze długo pozostawał w kościele, zaś „zniknął” w efekcie renowacji i przemalowania ok. 100 lat temu. Podczas remontu w latach 40., jako nieprzedstawiający większej wartości, trafił do magazynu. Wizerunek z XVII wieku został „odnaleziony” podczas prac konserwatorskich w 2016 r.

W grudniu w kościele tynieckim znowu zawiśnie, po zakończonej renowacji, odnaleziony na klasztornym strychu żyrandol z XVIII wieku. O nim również sądzono, że się nie zachował.

- W kościele stoją jeszcze rusztowania, bo przypadkiem, w toku prac natrafiliśmy w kaplicy św. Scholastyki na zamalowane tuż po wojnie polichromie Andrzeja Radwańskiego z 1754 roku – mówi benedyktyn dr hab. Michał Gronowski. Malowidła te, przedstawiające sceny związane ze św. Scholastyką, zostaną odsłonięte, zakonserwowane i znów będą zdobić wnętrze kościoła.

W środę o godz. 17 zakonnicy zaprezentują efekt działań konserwatorskich w świątyni, a o godz. 18 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski odprawi mszę św. i ponownie poświęci odnaleziony obraz.

WIDEO: Co Ty wiesz o Krakowie?

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski