Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tynieckie opactwo wraca do korzeni

Aleksandra Suława
Aleksandra Suława
Ada Kopeć-Pawlikowska
Warsztaty. Do tradycji sprzed wieków odwołuje się Muzeum Opactwa Benedyktynów w Tyńcu, które jeszcze do końca wakacji zaprasza na pokazy rękodzieła, warsztaty i spacery z historią.

Pretekstem do zorganizowania warsztatów była nie tylko chęć przypomnienia o rzemieślniczych zwyczajach podkrakowskich wsi, ale też trwające właśnie obchody Roku Rzeki Wisły i otwarcie przeprawy pieszo-rowerowej Tyniec - Piekary.

- Wsie, leżące wokół Tyńca mają długą tradycję rzemieślniczą, w której Wisła odgrywała istotną rolę - tłumaczy Marta Sztwiertnia z Fundacji Chronić Dobro, działającej na terenie opactwa. - Nie tylko spełniała funkcje komunikacyjne, ale również dostarczała wodę rzemieślnikom, który zajmowali się produkcją filcu czy wikliny.

O tym, jak ciężka, a jednocześnie inspirująca była to praca będzie można przekonać się na własnej skórze podczas warsztatów, odbywających się u stóp tynieckiego opactwa. Jutro poznamy tajniki filcowania na „sucho” i „mokro” (zapisy na: [email protected]), 26 sierpnia będzie można spróbować sił w tkactwie i plecionkarstwie, a trzeciego września zgłębić tajniki garncarstwa. Warsztatom towarzyszą spacery wokół opactwa oraz - już jutro - rodzinne podchody, które pozwolą odkryć sekrety okolic opactwa (godz. 15, zbiórka przy bramie opactwa).

Więcej informacji na stronie: kultura.benedyktyni.com.

WIDEO: Magnes. Kultura Gazura - odcinek 16

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski