Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tysiąc zlikwidowanych firm w Małopolsce, prawie 400 w stolicy regionu, wciąż mnóstwo zawieszonych działalności. Najwolniej budzi się Kraków

Zbigniew Bartuś
Zbigniew Bartuś
Tylko w czerwcu z rejestru REGON znikło w Małopolsce ponad tysiąc firm. Najwięcej – 391 - wykreślono w Krakowie, znacznie mniej w powiatach: krakowskim (78), wadowickim (50) i nowosądeckim (45). W Krakowie zawieszonych jest wciąż prawie 14,6 tys. przedsiębiorstw (blisko 10 procent tych, jakie przed kryzysem działały w mieście), w czerwcu do działalności powróciło zaledwie 121 z nich (mniej niż 1 proc. zawieszonych). Widać wyraźnie, że stolica Małopolski budzi się z koronakryzysu wolniej niż żyjące z krajowych turystów powiaty tatrzański i nowotarski, w których działalność wznowiło ostatnio blisko 500 zawieszonych w marcu firm.

FLESZ - Tak wygląda polski samochód elektryczny

W czerwcu w Małopolsce zamykało działalność wyraźnie mniej firm niż w kwietniu i maju. W Nowym Sączu z rejestru REGON znikło 29 podmiotów, w Tarnowie – 25. Najmniej likwidacji było w powiatach: miechowskim (5), proszowickim (6) i dąbrowskim (7), ale też działa tam zdecydowanie najmniej przedsiębiorstw.

Najnowsze dane krakowskiego GUS o stanie małopolskiej gospodarki pokazują wyraźne ożywienie po kwietniowej i majowej zapaści. Maleje liczba podmiotów, które z powodu pandemii zmuszone były w marcu zawiesić działalność (głównie z powodu wprowadzonych wtedy przez rząd zakazów i ograniczeń). Najszybszą poprawę GUS odnotował na południu regionu, na terenach turystycznych – w powiecie tatrzańskim i nowotarskim. W pierwszym działalność w czerwcu odwiesiły aż 244 firmy, czyli 12 procent zawieszonych, w drugim – 226 (czyli 9 proc. zawieszonych).

Rekrutacja 2020. Oto najbardziej oblegane klasy w krakowskic...

W Krakowie zawieszonych jest wciąż prawie 14,6 tys. przedsiębiorstw (blisko 10 procent tych, jakie przed kryzysem działały w mieście), w czerwcu do działalności powróciło zaledwie 121 z nich (mniej niż 1 proc. zawieszonych).

Małopolska: tysiące firm zawieszeniu

Widać wyraźnie, że stolica Małopolski, której rozwój uzależniony był w poprzednich latach w znacznej mierze od napływu cudzoziemców, budzi się z koronakryzysu wolniej niż żyjące z turystów krajowych powiaty tatrzański i nowotarski. Uruchomiony właśnie bon turystyczny może te różnice pogłębić: wprawdzie również w Krakowie, zwłaszcza w okolicach największych atrakcji, widać tłumy przyjezdnych, ale nie są to klienci korzystający z takich samych usług czy towarów, jak wcześniej obcokrajowcy. Z tego powodu tak wiele firm pozostaje w zawieszeniu lub zamyka działalność. Dotyczy to przede wszystkim mikroprzedsiębiorców z branży turystycznej, ale też usługowej i handlowej.

3708 firm ma wciąż zawieszoną działalność podkrakowskim obwarzanku (w czerwcu odwiesiło ją zaledwie 66; to również ma związek z brakiem cudzoziemców, w tym – czterokrotnie mniejszym niż wcześniej ruchem na lotnisku w Balicach), 2162 w powiecie nowosądeckim (odwiesiło 80), 1016 w samym Nowym Sączu (odwiesiło 17), 1752 w powiecie wielickim (odwiesiło zaledwie 11), 1699 w powiecie tarnowskim (odwiesiło 32), 1341 w samym Tarnowie (odwiesiło 18), 1573 w powiecie wadowickim (odwiesiło 62), 1467 na ziemi oświęcimskiej, 1422 na ziemi chrzanowskiej. 1263 w powiecie myślenickim, 1238 w powiecie limanowskim, 1167 w bocheńskim...

Małopolska: bezrobocie w górę i jeszcze wzrośnie

Sytuacja w firmach przekłada się na poziom bezrobocia: wzrosło ono (do 5,2 proc.) na terenie całej Małopolski, ale najwyższe (7,9 proc. i więcej) jest w powiatach: tatrzańskim, nowosądeckim (w samym Nowym Sączu nie przekracza 3 proc.), dąbrowskim i miechowskim. Ponad 6,3 proc. odnotowano w powiatach: tarnowskim (w samym Tarnowie poniżej 4), nowotarskim, limanowskim wadowickim, oświęcimskim i chrzanowskim. Relatywnie najlepsza sytuacja jest wciąż w Krakowie (stopa 2,7 proc., na początku roku było 2,2), ale też kilka czynników może doprowadzić do jej znacznego pogorszenia jesienią; najgroźniejsze dla przedsiębiorców w stolicy regionu byłoby utrzymywanie się pandemii na obecnym poziomie lub dalszy wzrost zakażeń.

Krakowski GUS podał też, jaki bezrobotnych odsetek w poszczególnych powiatach w Małopolsce stanowią kobiety. Zdecydowanie najgorzej jest pod tym względem na ziemi nowosądeckiej: panie stanowią tam ponad dwie trzecie osób zarejestrowanych w miejscowym pośredniaku – ale już w samym Nowym Sączu mniej ni z połowę. Kobiety zdecydowanie dominują też liczebnie wśród osób bez pracy w powiatach: tarnowskim i brzeskim, natomiast nieznacznie w powiatach: dąbrowskim, bocheńskim, limanowskim i gorlickim oraz oświęcimskim. Natomiast w powiatach: Tatrzańskim, nowotarskim i proszowickim rejestry bezrobotnych okupują głownie mężczyźni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski