Międzynarodowy odpust w Tropiu
W uroczystościach wzięli udział wierni nie tylko z diecezji tarnowskiej, ale także pielgrzymi z Węgier i Słowacji, gdzie prawie tysiąc lat temu obaj pustelnicy krzewili wiarę chrześcijańską.
Odpustowej sumie przewodniczył ks. Władysław Szczebak z Tarnowa, autor naukowych opracowań o św. Świeradzie i o tysiącletnim kościele w Tropiu.
Wierni podziękowali Opatrzności za pomyślnie przeprowadzone prace remontowe po wichurze, która 29 stycznia tego roku mocno uszkodziła zabytkową świątynię.
Proboszcz ks. Jan Pietrzak dziękował darczyńcom, od szefów samorządu wojewódzkiego począwszy, po organizatorów aukcji dzieł sztuki w Nowym Sączu, z której dochód zasilił konto modernizacji i jednego z mieszkańców, który na potrzeby remontu przeznaczył część wygranej w Totolotka.
Rozpoczęty w Tropiu odpust potrwa tydzień i zakończy się w słowackiej Nitrze, gdzie w tamtejszym monastyrze przechowywane są relikwie świętego.
Tekst i fot.: (LEŚ)
Świerad - pustelnik-eremita, zwany też Zvoradusem, Sobieradem lub Jędrzejem Żórawkiem. Kanonizowany przez papieża Jerzego VII w 1083 r. Patron Polaków, Madziarów i Słowaków. Był pochodzenia wieśniaczego (z Zakliczyna lub Słowacji), a habit przywdział na górze Zbor koło Nitry, w klasztorze św. Hipolita, gdzie przybrał imię zakonne Andrzej. Zasłynął praktykowanym umartwianiem, życiem w pustelni w Tropiu. Zmarł między 1030 a 1034 r., szybko otoczony czcią.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?