Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

U Gaździny Podhala

Redakcja
Trudno dziś stwierdzić, kiedy cudowna figura pojawiła się w Ludźmierzu. Również początki kultu giną w mrokach historii. Pierwsza pewna wzmianka o cudownej figurze Matki Boskiej pochodzi z 1765 r. i powstała po wizytacji dziekana Jakuba Zaskalskiego. "W bocznym ołtarzu po stronie Ewangelii istnieje pozłacana drewniana rzeźba Matki Boskiej, trzymającej na swym ręku Dzieciątko Jezus. Figurka ta słynie od wieków niezliczonymi łaskami i ściąga tłumy pielgrzymów". Od 1776 r. cudowna figura króluje Podhalu w głównym ołtarzu (historycy sztuki z Uniwersytetu Jagiellońskiego jej powstanie datują na około 1400 r.).

Sanktuarium w Ludźmierzu

 15 sierpnia 1963 r. w Ludźmierzu odbyła się koronacja figury Matki Bożej. Pod koniec uroczystości, kiedy czterech biskupów ruszyło z ukoronowaną figurą w stronę kościoła, z ręki Gaździny Podhala wypadło berło, które w locie chwycił biskup Karol Wojtyła. Powszechnie uważa się, iż był to znak, który Ludźmierska Pani dała bp. Wojtyle, iż zostanie wybrany papieżem.
 8 czerwca 1979 r. Ludźmierska Pani wyszła na spotkanie z papieżem. "_Matka Boska jest zawsze podobna do ludzi ze swego domu. Kiedy teraz patrzyłem w Meksyku na Matkę Boską z Guadeloupe, Matkę Boską Indian, przychodziła mi na myśl najbardziej Matka Boska Ludźmierska, bo to taka prawdziwa Gaździna Podhalańska..." - _powiedział na nowotarskim lotnisku, podczas pierwszej wizyty w Polsce, Jan Paweł II. Po raz drugi - w 1997 r. - papież spotkał się z Gaździną Podhala już na ludźmierskiej ziemi. Niektórzy twierdzą, że to nieostatnie ich spotkanie.

 Od blisko 600 lat wokół cudownej figury w Ludźmierzu skupia się życie religijne Podhala, Spiszu i Orawy. Gaździna towarzyszy góralom, nie tylko w chwilach radosnych, ale i smutnych, w kraju i wszędzie tam, gdzie los ich rzucił. Również górale starają się dbać o swoją Panią, a widomym znakiem tego jest piękniejące z roku na rok sankturium, w tej chwili już Bazylika Mniejsza.
 W ostatnich latach odnowiono kościół i jego najbliższe otoczenie, zbudowano stylowe krużganki oraz ołtarz polowy, a niedawno przepiękny Ogród Różańcowy. Nic więc dziwnego, że do Ludźmierza tak licznie przybywają pielgrzymi i turyści z kraju i zagranicy. Najbliższe wielkie spotkanie górali ze swoją Gaździną odbędzie się 14 (przed północą) i 15 sierpnia.
 (M)
Fot. Marek Długopolski
Ludźmierz to najstarsza wieś na Podhalu (1234 r.). Położony w kotlinie nowotarsko-orawskiej, 90 km na południe od Krakowa, 5 km na zachód do Nowego Targu.
 
 14 sierpnia to pierwszy dzień obiegu znaczka z wizerunkiem Matki Boskiej Ludźmierskiej Królowej Podhala. Uroczysta promocja odbędzie się 15 sierpnia, oczywiście w Ludźmierzu, przed odpustową sumą. Specjalne stoiska, przygotowane przez Pocztę Polską, zostaną rozmieszczone wokół ludźmierskiej Bazyliki Mniejszej.

 - Mam nadzieję, że listy ze znaczkiem Gaździny Podhala będą przynosiły tylko dobre informacje - powiedział nam ks. Tadeusz Juchas, kustosz ludźmierskiej bazyliki. Znaczek o nominale 1 zł razem z okolicznościową kopertą i datownikiem wydała Poczta Polska w serii Sanktuaria Polskie. Znaczek zapewne będzie cieszył się sporą popularnością, bowiem sława Ludźmierskiej Pani wykracza daleko poza granice Polski. Ludźmierski odpust będzie więc sporym wydarzeniem także dla filatelistów.
 (M)

"Pozdrawiam serdecznie całą ludźmierską wspólnotę parafialną, jej duszpasterzy i wiernych. Można powiedzieć, że ta wspólnota rozciąga się na cały świat. Wszędzie bowiem, gdzie docierali i nadal docierają polscy górale, jest też obecna Ludźmierska Gaździna..." - powiedział Jan Paweł II w 1997 r. Spotkanie to oraz przełom tysiącleci przypominać ma ludźmierski Ogród Różańcowy, który ufundowali górale z całego świata swemu pasterzowi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski