Ubezpieczenie auta bez tajemnic, czyli prosta droga do taniej polisy

Materiał informacyjny mubi.pl
Każdy właściciel samochodu wie, że raz do roku musi ubezpieczyć swój pojazd. Czy kupno najtańszego OC zawsze ma sens? Jak działają dodatkowe ubezpieczenia pojazdów? Gdzie wygodnie i szybko porównać oferty wielu towarzystw ubezpieczeniowych? Przeczytaj artykuł i daj sobie szansę na tańszą polisę!

Ubezpieczenia pojazdów dzielimy na te obowiązkowe i dobrowolne. Do tych pierwszych zaliczamy OC, a do pozostałych autocasco, assistance oraz NNW. Przyjrzyjmy się im bliżej i zastanówmy się, na co zwrócić uwagę przy ich wyborze.

O obowiązkowym OC

Ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej, to obowiązkowa ochrona, która w ustawie nosi nazwę ubezpieczenie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych. Ten rodzaj ubezpieczenia przenosi odpowiedzialność za powstałe szkody z ubezpieczonego na ubezpieczyciela – czy wiesz, że OC w życiu prywatnym można kupić w ramach ubezpieczenia mieszkania i ubezpieczenia turystycznego?

Wróćmy jednak do OC komunikacyjnego. Jego zasady reguluje ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych. Jakie są tego konsekwencje i jakie ma to praktyczne znaczenie dla właścicieli pojazdów?

Działanie OC posiadaczy pojazdów mechanicznych opisane jest w ustawie. Powoduje to, że przepisy tam zawarte, w tym wysokość sum gwarancyjnych za szkody na mieniu i szkody na osobach, przez zakres ochrony i wyłączenia odpowiedzialności, dotyczą wszystkich zakładów ubezpieczeń. W związku z tym najlepsze OC, to jednocześnie to najtańsze, ponieważ działa ono dokładnie tak samo bez względu, z którym ubezpieczycielem zostanie zawarta umowa – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Jeśli więc chcemy kupić ubezpieczenie OC, to powinna nas interesować tylko jego cena. Pamiętajmy jednak, że ubezpieczycieli doskonale o tym wiedzą, dlatego oferują swoim klientom pakiety z dodatkowymi ochronami. Często za darmo lub w bardzo niskiej cenie możemy nabyć OC z assistance czy z NNW – warto wtedy rozważyć, czy mimo nieco wyższej ceny nie opłaca się rozszerzyć ochrony.

Dodatkowe ubezpieczenia pojazdu

Oprócz opisanego powyżej OC właściciele samochodów mogą zdecydować się także na dodatkowe ochrony. W pakiecie mogą wybrać ubezpieczenie AC, assistance i NNW. Jaką ochronę one zapewniają? Na co zwrócić uwagę przy ich wyborze?

  • Autocasco – dobrowolne ubezpieczenie chroniące przed stratą finansową, gdy dojdzie do uszkodzenia, zniszczenia lub kradzieży ubezpieczonego pojazdu. Oferowane jest w różnych wariantach od AC Mini po AC all risks. Przy jego wyborze zwracamy uwagę na zakres ochrony, franszyzy, rodzaje sum ubezpieczenia, zasady naprawienia szkody oraz wyłączenia odpowiedzialności. Cena autocasco zależy między innymi od wartości pojazdu.
  • Assistance – ubezpieczenie oferowane zazwyczaj w kilku wariantach, którego zadaniem jest pomoc kierowcy w przypadku awarii, wypadku lub kradzieży pojazdu. Zakres i warunki poszczególnych usług zależą od wybranej opcji ochrony, a wśród nich są: holowanie, naprawa na miejscu zdarzenia, auto zastępcze, nocleg czy wsparcie informacyjne. Przy wyborze patrzymy na listę świadczeń, limity i ograniczenia usług.
  • NNW – ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków, które zapewnia ochronę kierowcy i pasażerom. Ubezpieczyciel wypłaca odszkodowanie w przypadku śmierci lub trwałego uszczerbku na zdrowiu. Przy jego wyborze zwracamy uwagę przede wszystkim na sumę ubezpieczenia, która bezpośrednio wpływa na wysokość odszkodowania.

To trzy najpopularniejsze i najczęściej wybierane dodatkowe ubezpieczenia komunikacyjne. Więcej na ich temat możemy przeczytać na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/.

Wiele, szybko, wygodnie

Pozostała nam ostatnia kwestia do rozważenia, czyli sam zakup ubezpieczenia pojazdu. W dobie internetu sprawa jest prosta, a do tego powstały narzędzia, które ułatwiają całą procedurę – mowa oczywiście o porównywarkach ubezpieczeń.

Porównywarki ubezpieczeń współpracują z wieloma towarzystwami ubezpieczeniowymi. Dzięki temu po wypełnieniu formularza – jest on prosty i intuicyjny – otrzymujemy listę propozycji ubezpieczeń, zarówno samego OC, jak i pakietów z dodatkowymi ochronami.

W formularzu proszeni jesteśmy o podanie informacji na temat pojazdu (np. rok produkcji, marka, model, wersja), sposobie użytkowania auta lub jednośladu (np. stan licznika, planowany przebieg, miejsce parkowania) oraz danych o sobie (np. data urodzenia, miejsce zamieszkania, historia ubezpieczenia). Dlaczego te informacje są niezbędne?

To między innymi na podstawie tych danych szacowane jest ryzyko ubezpieczeniowe, czyli prawdopodobieństwo zajścia szkody. Im jest ono wyższe, tym składka ubezpieczenia będzie wyższa. Właśnie dlatego więcej za OC płacą początkujący kierowcy, a zdecydowanie mniej ci doświadczeni z bogatą i bezszkodową historią ubezpieczania pojazdów.

Dzięki porównywarce ubezpieczeń na pewno zaoszczędzimy czas, a także zwiększymy swoje szanse na niższą składkę. Jednocześnie bez presji i spokojnie przejrzymy oferty, zapoznamy się z ich szczegółami, a w razie potrzeby możemy porozmawiać telefonicznie z doradcę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski