Ubezpieczenie OC na raty receptą na trudne czasy?

Materiał informacyjny Rankomat
Już na początku roku można było zauważyć, że koszty obowiązkowego OC są znacznie wyższe niż w minionych latach. Podwyżki nie dotyczą jedynie młodych kierowców, ale także pozostałych klientów. Dlatego część osób, żeby uporać się z zapłatą wysokiej składki, wybiera ubezpieczenie na raty. Czy jest to korzystne rozwiązanie? Jak z niego skorzystać? Dowiedz się więcej!

Czym jest ubezpieczenie OC?

Każdy posiadacz pojazdu ma obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC. Wynika to z przepisów prawa, a brak wykupionej polisy skutkuje poważnymi konsekwencjami finansowymi. OC to nic innego jak ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na wypadek spowodowania zdarzenia na drodze, w wyniku którego szkody doznały inne osoby lub pojazdy. Taka polisa gwarantuje poszkodowanym otrzymanie rekompensaty za poniesione szkody. Jeżeli więc jesteś sprawcą stłuczki, drugi uczestnik zdarzenia otrzyma z firmy ubezpieczeniowej odszkodowanie, z którego będzie mógł pokryć np. koszty naprawy samochodu.

Co grozi za brak OC?

Mimo że są to marginalne przypadki, wciąż można spotkać kierowców, którzy, chcąc zaoszczędzić, rezygnują z opłacenia polisy OC. Na dłuższą metę takie rozwiązanie jest bardzo ryzykowne i wiąże się z wysokimi karami za brak wykupionej ochrony od odpowiedzialności cywilnej. Pierwszą konsekwencją jest nałożenie na kierowcę kary administracyjnej. Jest nią obciążany nawet za jeden dzień przerwy w ciągłości ubezpieczenia. W przypadku samochodu osobowego w 2020 roku może ona wynieść nawet 5 200 zł.

Z równie dotkliwą konsekwencją wiąże się spowodowanie stłuczki bez ważnej polisy. Jeżeli jesteś sprawcą kolizji, a nie masz wykupionego obowiązkowego ubezpieczenia OC, koszty naprawy pojazdu pokrywasz z własnej kieszeni.
Warto zauważyć, że zarówno kary za brak ubezpieczenia, jak i kwota rekompensaty dla poszkodowanego w wypadku są znacznie wyższe niż składka roczna na OC. Dlatego dużo korzystniejszym rozwiązaniem niż ryzykowanie poważniejszymi konsekwencjami jest zawarcie umowy z ubezpieczycielem.

Ile kosztuje ubezpieczenie OC?

Ceny OC są bardzo różne i zależą od wielu czynników, takich jak np. wiek i doświadczenie kierowcy czy marka pojazdu. W 2019 średni koszt OC wynosił około 800 zł, jednak w 2020 wartość ta nieco wzrosła. Na taki stan rzeczy w dużej mierze wpłynął wzrost sum gwarancyjnych. Jest to maksymalna kwota odszkodowania, jaka może zostać wypłacona z polisy OC. Oprócz tego każde towarzystwo ubezpieczeniowe stosuje własne kryteria, które mają określić stopień ryzyka wypłaty odszkodowania konkretnemu kierowcy. Oznacza to, że najwięcej za ubezpieczenie zapłacą osoby młode, które nie mają doświadczenia lub mają na swoim koncie przewinienia na drodze związane z wypłatą odszkodowania OC. Mimo tak wielu rozbieżności w cenie możesz znaleźć korzystną ofertę, korzystając z porównywarki OC rankomat.pl. Znajdziesz tam sprawdzonych propozycji firm ubezpieczeniowych, które przygotowały polisy o różnych parametrach.

Ubezpieczenie OC na raty – czy się opłaca?

Polisę OC wykupuje się na 12 miesięcy, płacąc z góry lub ratalnie. Konieczność zapłacenia całej sumy na raz jest sporym obciążeniem dla budżetu domowego. Z tego powodu wielu kierowców decyduje się na rozłożenie płatności na 2 lub 4 raty. Jest to dużo korzystniejsze rozwiązanie w przypadku ubezpieczeń opiewających na wysoką kwotę – wydatki na nie mogą sięgać nawet 3000 zł w przypadku grupy podwyższonego ryzyka.

Należy jednak pamiętać, że rozłożenie ubezpieczenia na raty jest formą pożyczki zaciąganej u ubezpieczyciela. Trzeba więc się liczyć z koniecznością opłacenia dodatkowych kosztów związanych z oprocentowaniem. W zależności od wybranej oferty dopłaty do składki mogą wynosić od 8 nawet do 30% w przypadku rat kwartalnych. Ważne jest więc znalezienie takiej polisy, która będzie atrakcyjna pod kątem ceny oraz warunków formalnych.

Jak znaleźć najtańsze OC?

Samodzielne poszukiwanie najkorzystniejszego OC wiązałoby się z koniecznością przeanalizowania każdej z dziesiątek ofert. Zamiast tego możesz skorzystać z porównywarki OC, która na podstawie podanych parametrów generuje najkorzystniejsze propozycje. W ten sposób szybko znajdziesz najtańszą ofertę – z informacją o wysokości rat oraz dodatkowych kosztów obsługi.

Dodaj ogłoszenie