Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ubogacić się innością

ASZ
PIENIŃSKIE GMINY. To była dla młodzieży i jej opiekunów fascynująca, prawie roczna przygoda - osobiste zetknięcie z materialnymi śladami historii i kultury żydowskiej, własne badania, dociekania, szukanie śladów bytności Żydów w regionie.

Projekt "Historia i kultura żydowska jako element wielokulturowości regionu" objął uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz ich opiekunów z 10 placówek w gminach Krościenko nad Dunajcem, Szczawnica, Czorsztyn, Ochotnica Dolna i Łapsze Niżne. Było w nim miejsce i na poznanie-doznanie, i na twórczość, i na dzielenie się wiedzą, przeżyciem, fascynacją.
Od września ubiegłego roku do czerwca br. realizowała ten projekt - finansowany przez Fundację PZU - Fundacja Dzieci Pienin. Wszystko miało na celu odkrywanie i opisywanie historii oraz kultury naszego regionu, w którym współistniało wiele grup etnicznych, narodowych, wyznaniowych. Rolą uczestników projektu było zanieść nabytą wiedzę do swoich środowisk, popularyzować ją w ciekawych, artystycznych i edukacyjnych formach.
Uczniowie wraz z opiekunami cztery razy wyjeżdżali, by uczestniczyć w warsztatch na krakowskim Kazimierzu, z dużym zaangażowaniem organizowanych dla nich przez Muzeum Żydowskie Galicja. Brali też udział w konkursie recytacji poezji Zuzanny Ginczanki - utalentowanej, piszącej po polsku poetki pochodzenia żydowskiego, rozstrzelanej w kwiecie wieku podczas okupacji.
Ze zdjeć i przemyśleń młodzieży powstała wystawa, której udzielił gościny w swojej siedzibie Pieniński Park Narodowy. Można ją oglądać w PPN do połowy lipca. Potem ma się ona stać wystawą objazdową, goszcząc w zainteresowanych szkołach, ośrodkach kultury, galeriach.
Były też przedstawienia i prezentacje w wykonaniu poszczególnych grup. Pokłosie projektu to również praca badawcza stworzona z materiałów uzbieranych przez uczestników. Miała ona uchwycić przedwojenną historię i losy Żydów w naszym regionie. Te informacje posłużyły do zredagowania 32-stronicowego informatora ze zdjęciami. Jest on już wydrukowany i trafi do bibliotek, domów kultury, centrów turystycznych.
Fundacja Dzieci Pienin chciałaby się podobnie zająć jeszcze historią Łemków, Słowaków, Węgrów.
Dziękuje też wszystkim nauczycielom i uczniom, dzięki którym żydowski projekt był tak udany. (ASZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski