Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchroń się przed rakiem. Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko nowotworu?

Agnieszka Aulich
Agnieszka Aulich
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem
4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem Pixabay
Luty określany jest mianem miesiąca walki z chorobami onkologicznymi, a 4 lutego to Światowy Dzień Walki z Rakiem. To ważne dni nie tylko dla osób chorych i ich rodzin, ale dla wszystkich, i dobry czas, aby przypomnieć, jak ważna jest profilaktyka i prowadzenie zdrowego trybu życia.

Nowotwory złośliwe stanowią drugą przyczynę zgonów w Polsce, po chorobach układu krążenia. Niezwykle istotną rolę w procesie leczenia odkrywa wczesne wykrycie i prawidłowe rozpoznanie choroby. Wie o tym każdy, to doświadczył w swoim otoczeniu przypadku nowotworu.

Jak zatem możemy przeciwdziałać pojawianiu się raka? Jaki tryb życia prowadzić, aby zmniejszyć ryzyko zachorowania?

Jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 silnie rakotwórczych.
Jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 silnie rakotwórczych. Pixabay

Rzuć palenie

Jeden papieros zawiera około 7 tysięcy substancji chemicznych, w tym aż ponad 70 silnie rakotwórczych. Dym tytoniowy zwiększa ryzyko wystąpienia wielu nowotworów. Można twierdzić, że wyroby tytoniowe są tylko produktami do palenia, ale niestety istnieje również popularna forma tytoniu do żucia. Tytoń jest bardzo szkodliwy dla organizmu i każdy czynny oraz bierny kontakt z tytoniem naraża nas na rozwój choroby nowotworowej. Palenie powoduje głownie raka takich organów jak: płuca, jama ustna, gardło, krtań, trzustka, szyjka macicy i nerki. Jeżeli obecnie stosujesz wyroby tytoniowe lub jesteś na nie narażony, pamiętaj o regularnych badaniach.

Unikaj dymu tytoniowego

Bierne palenie to wdychanie dymu tytoniowego z „drugiej ręki” (ang. second hand smoking), czyli dymu z papierosa palonego przez inną osobę i wydychanego przez nią dymu.

Z powodu wymuszonego biernego palenia każdego roku w Polsce umiera około 2 000 osób, które same nigdy nie paliły. Według badań, ponad 14 mln Polaków narażonych jest na bierne wdychanie dymu tytoniowego w domu, a ponad 4 miliony w miejscu pracy (mimo obowiązującego zakazu palenia).

Zdrowo się odżywiaj

Prawidłowe odżywianie się jest bardzo ważnym czynnikiem wpływającym na funkcjonowanie całego organizmu. od jakości i rodzaju wybieranych produktów zależy nasze samopoczucie.

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka, warto wybierać produkty bogate w witaminy A, C, E oraz takie pierwiastki jak selen, cynk czy miedź. Produkty tego rodzaju zwane są naturalnymi antyoksydantami. Za najlepsze ich źródło uznaje się m.in.: wszelkie jagody (takie jak: kamczacka, jeżyny, maliny, borówki), porzeczki, aronię, zieloną herbatę, warzywa kapustne, pietruszkę, paprykę, nasiona roślin strączkowych. Istotne jest również, aby cała dieta oparta była na warzywach, owocach oraz chudych produktach pochodzenia zwierzęcego.

Ogranicz spożycie wysokokalorycznych produktów spożywczych (o wysokiej zawartości cukru lub tłuszczu). Unikaj słodzonych napojów, przetworzonego mięsa oraz granicz spożycie mięsa czerwonego i żywności z dużą ilością soli.

Nadwaga i otyłość to drugi, po paleniu tytoniu, najważniejszy czynnik ryzyka wystąpienia nowotworów. Odpowiednia waga jest kluczowym elementem w walce z wieloma chorobami, takimi jak choroby serca czy cukrzyca. Otyłość niesie za sobą ryzyko występowania chorób nowotworowych; raka piersi, prostaty, płuc, okrężnicy i nerek. Ryzyko zachorowania na nowotwór rośnie proporcjonalnie do objętości tkanki tłuszczowej w organizmie.

Ogranicz spożycie alkoholu

Alkohol zwiększa ryzyko zachorowania na raka. Spożywanie alkoholu przyczynia się też do występowania wielu innych chorób, takich jak marskość wątroby czy zapalenie trzustki, i nie ma znaczenia, czy jest to alkohol wysokoprocentowy, wino czy piwo. A już tandem: alkohol i papierosy to szczególnie niebezpieczne połączenie. Spożywany alkoholu niszczy błonę śluzową jamy ustnej i gardła i w ten sposób ułatwia wchłanianie szkodliwych związków chemicznych, zawartych w dymie tytoniowym. Osoby palące papierosy i pijące alkohol są wyjątkowo narażone na wystąpienie nowotworów gardła i przełyku.

Warto poświęcić 30 minut każdego dnia na wybraną aktywność fizyczną
Warto poświęcić 30 minut każdego dnia na wybraną aktywność fizyczną 123 RF

Aktywnie spędzaj czas wolny

Żeby utrzymać odpowiednią wagę, ważny jest odpowiedni tryb życia: zdrowe odżywanie się, aktywność fizyczna oraz kontrolowanie wagi. Sport może zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka jelita grubego oraz raka piersi. Warto poświęcić minimum 30 minut każdego dnia, na wybraną aktywność fizyczną. Jeżeli chcesz ćwiczyć w domu, możesz skorzystać z wielu dostępnych w sieci bezpłatnych programów, w tym także przygotowanego przez NFZ.

Zabezpiecz skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce
Zabezpiecz skórę przed nadmierną ekspozycją na słońce Pixabay

Uważaj na słońce

Rak skóry może być spowodowany nadmiernym korzystaniem ze słońca. Dlatego należy zabezpieczać skórę przed jego promieniowaniem. W godzinach południowych i popołudniowych, kiedy promienie słoneczne są najsilniejsze, najlepiej przebywać w cieniu. Jeśli musisz przebywać na zewnątrz w godzinach największej aktywności słońca, stosuj się do zasady „obserwuj swój cień”: jeśli cień jest krótki, szukaj schronienia przed promieniami słonecznymi. W upalne dni należy zasłaniać skórę odzieżą, najlepiej luźno dopasowane ubrania. Dobrym sposobem na zabezpieczenie się przed słońcem jest również nakładanie okularów przeciwsłonecznych oraz stosowanie kremów z filtrem przed wyjściem na słońce. Należy unikać solarium i lamp słonecznych.

Pamiętaj o szczepieniach

Ryzyko wystąpienia niektórych rodzajów raka możemy obniżyć, stosując szczepienia WZWB (chroni przed wirusowym zapaleniem wątroby typu B) oraz HPV (wirus brodawczaka ludzkiego). Ten ostatni jest przenoszony drogą płciową. Niesie ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy, raka kolczystokomórkowego głowy i szyi. WZWB natomiast zwiększa ryzyko zachorowania na raka wątroby. Zadbaj więc o to, aby Twoje dziecko zostało zaszczepione.

Unikaj niebezpiecznych sytuacji

Przez niebezpieczne sytuacje powinno się rozumieć dzielenie się igłami lub stosowanie używanych igieł (np. przy badaniach, zażywaniu leków, ), jak również poprzez współżycie bez stosowania zabezpieczeń. Przez takie zachowania można zarazić się m.in. AIDS, HIV, HPV, WZW typu B oraz WZW typu C. Wymienione choroby mogą powodować raka odbytu, wątroby, płuc, szyjki macicy, penisa, gardła, sromu i pochwy.

Im szybciej wykryty jest rak, tym większa szansa na wyleczenie!
Im szybciej wykryty jest rak, tym większa szansa na wyleczenie! Pixabay

Badaj się systematycznie

Badania profilaktyczne pozwalają na ocenę twego stanu zdrowia. Szanse wyleczenia raka znacznie zwiększa jego wczesne rozpoznanie. Dlatego tak istotne jest wykonywanie regularnych badań, pozwalających na szybszą diagnozę i podjęcie skutecznego leczenia. Pamiętaj, że im szybciej wykryty jest rak, tym większa szansa na wyleczenie!

FLESZ - Lek na COVID-19 zatwierdzony, na razie warunkowo

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski