Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchwała antysmogowa - trudna, ale konieczna

Grzegorz Skowron
Grzegorz Skowron
Małopolanie przyzwyczaili się już do masek antysmogowych. Niestety
Małopolanie przyzwyczaili się już do masek antysmogowych. Niestety Andrzej Banas / Polska Press
Ochrona powietrza. Coraz większe poparcie dla likwidacji starych pieców węglowych

Dzisiejszy dzień może zapisać się w historii nie tylko naszego regionu. Tak się stanie, jeśli radni sejmiku przyjmą uchwałę antysmogową, której zapisy obejmą całą Małopolskę. Jej efektem będzie likwidacja wszystkich kopciuchów zatruwających powietrze, a tym samym doprowadzi do likwidacji smogu, który nam coraz bardziej doskwiera.

W walce ze smogiem Kraków i Małopolska są pionierami. Już zdecydowano, że od września 2019 roku pod Wawelem nie będzie wolno palić węglem i drewnem. Dziś sejmik ma wprowadzić zakaz palenia mułem węglowym na terenie całego województwa oraz obowiązek mon- towania w nowych budynkach tylko niskoemisyjnych kotłów grzewczych. Te przepisy wejdą w życie już w lipcu. Ale do roku 2023 wszyscy Małopolanie, którzy ogrzewają domy piecami węglowymi, będą musieli wymienić stare kotły na nowe, niskoemisyjne.

- Mam nadzieję, że małopolscy radni staną na wysokości zadania. Ta uchwała jest konieczna, by poprawić jakość powietrza, którym oddychamy - mówi Andrzej Guła, lider Polskiego Alarmu Smogowego. Ta organizacja złożyła w Urzędzie Marszałkowskim petycję podpisaną przez ponad 10 tysięcy osób, w której domagano się przyjęcia uchwały. Swoje petycje złożyły też m. in. Skawiński Alarm Smogowy, stowarzyszenie Płuca Kalwarii, mieszkańcy gminy Skała oraz grupa krakowskich radnych i krakowian.

Do radnych sejmiku zaapelował też prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. „Mam nadzieję, że już wkrótce, nie tylko jako miasto, ale również cały region, będziemy mogli z zadowoleniem prezentować wyniki naszych działań obejmujące nie tylko znaczącą liczbę zlikwidowanych starych, pozaklasowych palenisk na paliwa stałe, ale również, co najważniejsze, zaczniemy oddychać dobrej jakości powietrzem” - napisał w apelu prezydent Krakowa.

WIDEO: Smog w Krakowie

Autorka: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

Poparcie dla przyjęcia pierwszej w Polsce wojewódzkiej uchwały antysmogowej wyraziło między innymi 14 uznanych przedstawicieli małopolskiego środowiska medycznego, którzy zrobili to w liście przesłanym do władz województwa. Zwracali w nim uwagę na koszty leczenia chorób związanych z zanieczyszczeniem powietrza.

Za uchwałą antysmogową opowiedziało się także 80 profesorów Akademii Górniczo-Hutniczej - w zasadzie wszyscy zajmujący się tematyką powiązaną z jakością powietrza.

Przez ten tłum popierających uchwałę antysmogową trudno przebić się jej przeciwnikom. A nie chce jej przyjęcia 21 małopolskich gmin, czyli co dziewiąty samorząd lokalny. To może być argumentem dla tych radnych sejmiku, którzy wahają się, czy wprowadzić restrykcyjne przepisy w zakresie stosowania kotłów grzewczych.

Gdy sejmik głosował nad wprowadzeniem zakazu palenia węglem w Krakowie, sceptycznie do tego pomysłu podchodzili radni PiS. I tym razem wielu z nich nie ma w gronie wielkich entuzjastów uchwały antysmogowej dla całej Małopolski. - Ale będzie nam trudno głosować przeciwko, bo przecież rząd właśnie zaakceptował rekomendacje dla szerokich działań w zakresie walki o czyste powietrze. Gdybyśmy teraz zagłosowali przeciw podobnym rozwiązaniom, które chce wprowadzić rząd, narazilibyśmy się na zarzut, że rząd PiS mówi jedno, a radni robią coś zupełnie innego - słyszymy od jednego z sejmikowych radnych PiS.

Przyjęcie uchwały antysmogowej będzie bardzo ważnym, ale zaledwie jednym krokiem w kierunku likwidacji niskiej emisji. „Wszyscy bez wyjątku, niezależnie od sympatii politycznych i światopoglądowych, ponosimy tragiczne konsekwencje zdrowotne związane z niską jakością powietrza, którym oddychamy. Dlatego musimy działać szybko” - apeluje prezydent Krakowa i zachęca do budowy szerokiej koalicji na rzecz poprawy jakości powietrza.

SMOG CIĄGLE GROŹNY

Niedziela. Wczoraj na terenie połowy Małopolski było bardzo wysokie stężenie zanieczyszczenia powietrza. W centralnej i północno-zachodniej części województwa dopuszczalne normy stężenia smogu były przekroczone czterokrotnie.

poniedziałek. Według prognoz Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej powietrze w Małopolsce będzie dziś nieco czystsze niż wczoraj. Bardzo wysokie stężenie smogu ma występować w centrum województwa. W północnej części Małopolski zanieszczyszczenie ma być wysokie (2-krotne przekroczenie normy). Podobnie ma być w powiecie limanowskim i tarnowskim.

(BAN)

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski