Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uchwała z Wałęsą

Redakcja
Brak wzmianki o Lechu Wałęsie w projekcie tej uchwały wywołał podczas poprzedniego posiedzenia Senatu gorącą polemikę. Ostatecznie na wniosek czterech senatorów Klubu Demokratycznego, czyli Unii Wolności: Krzysztofa Kozłowskiego, Wojciecha Kruka, Janusza Okrzesika i Donalda Tuska, Senat postanowił uwzględnić nazwisko Lecha Wałęsy.

Senat wyraził uznanie "Solidarności" i jej historycznemu przywódcy

 "Senat wyraża uznanie NSZZ `Solidarność` i jego historycznemu przywódcy Lechowi Wałęsie za walkę o niepodległą, wolną i demokratyczną Polskę" - napisali senatorowie w uchwale z okazji 20. rocznicy powstania "Solidarności".
 Za poprawką w tej sprawie głosowało 67 senatorów, 8 wstrzymało się od głosu, a 2 senatorów ROP: Zbigniew Romaszewski i Stanisław Gogacz głosowało przeciwko.
 Przedstawiciel wnioskodawców Piotr Andrzejewski (AWS) wyjaśniał, że pierwotnie nie było wzmianki o Lechu Wałęsie, bo w ogóle nie wymieniano żadnych nazwisk.
 Andrzejewski podkreślił, że oprócz Wałęsy uchwała dotyczy także dziesiątek innych osób - "tych, którzy żyją, tych, którzy nie żyją, i tych, którzy zeszli w cień i nie robią na `Solidarności` kariery politycznej". Zdaniem Andrzejewskiego, zasług tych wszystkich osób nie można przecenić. Całość uchwały Senatu poparło 56 senatorów, nikt nie był przeciw, 2 wstrzymało się od głosu, a senatorowie SLD (27) nie głosowali w ogóle.
 "Senat ma świadomość, że dzięki `Solidarności` możliwe były i są w Polsce wielkie przemiany" - głosi uchwała. Senatorowie przypomnieli, że "Solidarność" uosabia wolność, prawdę i sprawiedliwość społeczną.

(PAP)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski