MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uciążliwa, ale niezakaźna

DD
Problem łuszczycy dotyka wielu ludzi na całym świecie. W Polsce choruje na nią około 800 tysięcy osób. Dlatego z myślą o pacjentach i ich rodzinach co roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Chorych na Łuszczycę - World Psoriasis Day. W tym roku obchodzony był 29 października, a głównym celem obchodów jest zwrócenie uwagi na problem łuszczycy oraz promowanie dostępu chorych do nowoczesnych metod leczenia.

Łuszczyca

jest jedną z najpowszechniejszych chorób skóry. Obecnie liczbę chorych szacuje się na 2 do 4 proc. populacji. Jest bardzo uciążliwa dla chorego i, niestety, nadal nieuleczalna, ale - co bardzo ważne - niezakaźna. Charakteryzuje się obecnością licznych zaczerwienionych, "kroplowatych" wykwitów skórnych i stąd pochodzi jej nazwa. Mimo że jest chorobą dermatologiczną, nie ogranicza się wyłącznie do skóry. W niektórych przypadkach może obejmować także stawy, dając tym samym początek łuszczycy stawowej. Dotyka ona głównie dystalnych części stawów (ręce i stopy), powoduje ból i stan zapalny, może prowadzić do zniekształceń, a nawet trwałego inwalidztwa.
Dla wielu osób łuszczyca stanowi ograniczenie normalnego życia. Jej widoczne objawy sprawiają, że chorych dotyka uczucie napiętnowania i społecznej nieakceptacji, oddziałując na ich życie rodzinne, społeczne i zawodowe.

Leki biologiczne

Łuszczyca jest przewlekłą chorobą, a jej leczenie jest skomplikowane. Obecnie najnowocześniejszą metodą terapeutyczną stosowaną w łuszczycy są leki biologiczne. Mogą być wyjątkowo przydatne w umiarkowanych i ciężkich przypadkach, gdzie tradycyjne metody nie były wystarczająco skuteczne lub których organizm nie tolerował. Leki biologiczne działają bezpośrednio na mechanizmy, które prowadzą do pojawienia się objawów choroby, tak bardzo uciążliwych dla pacjentów. Niestety, dostęp do nowoczesnych metod leczenia jest mocno ograniczony.
- Nowością w terapii łuszczycy są stosowane na całym świecie leki biologiczne. Staramy się uzyskać dla chorych na łuszczycę leczenie uważane za standard światowy. Przeszkodą są problemy z finansowaniem terapii. Nie mając dostępu do nowoczesnych leków, nie tylko nie pomagamy skutecznie chorym, ale pozostajemy w tyle w stosunku do innych krajów europejskich - mówi prof. dr hab. med. Zygmunt Adamski, konsultant wojewódzki ds. dermatologii z Wielkopolski. Dermatolog, decydujący o wyborze rodzaju leczenia, ma także do dyspozycji leczenie miejscowe, oparte na lekach aplikowanych bezpośrednio na skórę oraz leczenie światłem za pomocą promieni UVA i UVB. W każdym przypadku wybiera się najbardziej odpowiedni rodzaj terapii dla indywidualnego pacjenta.

Edukacja, walka z uprzedzeniami

Poza leczeniem istnieje konieczność szerokiej edukacji, walki z uprzedzeniami i mitami dotyczącymi schorzenia. Łuszczyca, mimo swej powszechności, jest skrzętnie ukrywana przez chorych, a mówienie o niej stało się tematem tabu. Łuszczyca nie jest ani chorobą zakaźną, ani śmiertelną i można ją kontrolować. Jednak aby podjąć skuteczną walkę z chorobą należy ją najpierw poznać. Obchody Międzynarodowego Dnia Chorych na Łuszczycę to szczególna okazja, by przybliżyć polskiemu społeczeństwu problemy osób dotkniętych łuszczycą, spowodować, że będziemy bardziej otwarci na problem schorzenia dotykającego tak wielu ludzi wokół nas. Akceptacja i zmiana nastawienia do dolegliwości skórnych ze strony społeczeństwa, zmniejszy poczucie wyobcowania, jakie towarzyszy pacjentom oraz pomoże im w powrocie do zdrowia.
W tych działaniach duże sukcesy odnosi także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Chorych na Łuszczycę Psoriaris (www.stowarzyszenie.luszczyca.org.pl), powstałe z inicjatywy osób chorych spotykających się na forum internetowym luszczyca.org.pl.
Działalność stowarzyszenia ma na celu informowanie społeczeństwa o problemach i potrzebach osób chorych, reprezentowanie środowiska w kontaktach z innymi instytucjami i organami państwa oraz poszerzanie wśród chorych wiedzy na temat metod leczenia i samej choroby. Jedną z podstawowych form działania jest organizowanie wzajemnej pomocy i wymiany doświadczeń.
(DD)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski