Ucieczka Chmielewskiego

GM
Henryk Łasak (1932-1973) był wybitnym kolarzem, dwukrotnie uczestniczył w Wyścigu Pokoju. Kibice zapamiętali go przede wszystkim jako najwybitniejszego trenera w historii polskiego kolarstwa. Pod jego wodzą polscy szosowcy zdobyli drużynowo m.in. srebrny i brązowy medal olimpijski oraz trzykrotnie wygrywali Wyścig Pokoju. Łasak zginął w wypadku samochodowym w 1973 roku w Skomielnej Białej koło Suchej Beskidzkiej, właśnie dlatego od trzech lat odbywa się tutaj memoriał ku jego czci.

Pamięci Henryka Łasaka

Wczoraj w Suchej Beskidzkiej już po raz trzeci odbył się międzynarodowy wyścig kolarski o Memoriał Henryka Łasaka, upamiętniający tego wybitnego kolarza i trenera polskich szosowców. Pierwszy na linię mety dotarł Piotr Chmielewski z grupy Mróz Supradyn Witaminy.
 Ranga suskiego wyścigu z roku na rok wzrasta.
 - Impreza się rozrasta, jest przeprowadzana z coraz większym rozmachem. Jestem pewny, że dojdzie do tego, iż będziemy tutaj widzieć czołówkę światowego kolarstwa szosowego. Już w przyszłym roku będzie to wyścig wyższej rangi - mówił Mieczysław Nowicki, szef Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu.
 W tym roku na starcie stanęło 117 kolarzy z grup polskich, czeskich, słowackich oraz zawodnicy z krajów Europy Wschodniej. Trasę liczącą 168 km, wiodącą drogami powiatu suskiego, niemal od początku zdominowali faworyci. 70 km przed metą na czoło wyścigu wyszedł Piotr Chmielewski z Mroza Supradyn Witaminy, który wygrał 3 kolejne lotne premie, cały czas utrzymując niewielką przewagę nad grupą. Z czasem 3 godz. 58 min i 47 sek. wygrał wyścig, wyprzedzając o 3 sek. swojego kolegę klubowego Zbigniewa Piątka. 3. miejsce z 15-sekundową stratą do zwycięzcy zajął Krzysztof Jeżowski (Mikomax Browar Staropolski), który otrzymał Puchar "Dziennika Polskiego", Patrona prasowego memoriału.