Ucieczka za ucieczką

BK
Rekordową obsadę miał V Wyścig Kolarski o Puchar Burmistrza Kęt. Do Malca, gdzie rozegrana została rywalizacja, zjechało prawie 200 zawodników, w tym była również ekipa z Czech. W kategorii juniorów młodszych stawką były również medale mistrzostw Małopolski.

V Wyścig Kolarski o Puchar Burmistrza Kęt

- Ze wszystkich dotychczasowych edycji, tegoroczny wyścig był zdecydowanie najlepiej obsadzony. Na starcie stanęli kolarze z 6 województw oraz Frydka Mistka. To plus selektywna trasa, którą mamy w Malcu, sprzyjała ciekawej rywalizacji. W każdej kategorii peleton się rwał. Zawodnicy walczyli o czołowe miejsca z małych grupek, bądź mijali linię mety samotnie. Rekordowy był także upał w tym dniu, który dokuczał kolarzom i również miał wpływ na ich postawę - mówi trener UKS Sokół Kęty Piotr Karkoszka, który również przygotował trasę i organizował imprezę.
   W kategorii elity zwyciężył Bartłomiej Ksobiak (Paged MBK Scout Częstochowa), wyprzedzając Artura Korca (Romet Bydgoszcz) i ścigającego się w barwach francuskiej grupy Adriana Pierzgę (ACK-ALD Oise). Na 6 miejscu do mety 94,5-kilometrowego dystansu dojechał Paweł Trzaska (Gala Trzebinia) na 8 był Damian Ziemianin (UKS Sokół Kęty), a na 10 Sławomir Bury (UKS Sokół). Trener Karkoszka więcej spodziewał się po tym ostatnim, ale po dobrym początku sezonu, ostatnio spisuje się trochę słabiej. Rywalizacja orlików zakończyła się sukcesem Pierzgi, Trzaska w tej kategorii był 5, a Ziemianin 7.
   Wśród juniorów trasę 73,5 km najszybciej pokonał Adrian Krzystkowiak, wyprzedzając kolegę klubowego Mariusza Jankowiaka (obaj KKS Gostyń), a trzeci był Vaclav Kopecek (Slovan Frydek Mistek). Konkurencja była wyjątkowo ostra, bo na starcie stanęło 53 zawodników. Dobrze spisali się w tej sytuacji Adrian Honkisz (ULKS Victoria Kozy), który był 6. Adrian Brzózka (OTC Oświęcim) zajął 7 lokatę.
   Więcej powodów do zadowolenia miał jego młodszy brat Piotr Brzózka, który okazał się najszybszy w konkurencji juniorów młodszych, zdobywając tym samym złoty medal mistrzostw Małopolski. Drugi był Grzegorz Pawlak (Slavia Ruda Śląska), trzeci Kornel Osicki (ULKS SMS Żywiec). Tytuł wicemistrza Małopolski przypadł Grzegorzowi Mielczarkowi (WLKS Krakus), a brązowy medal zdobył Mieszko Bulik (UKS Sokół), w klasyfikacji łącznej wyścigu na 5 miejscu w bardzo licznej stawce, bo aż 56 zawodników.
   Wśród młodzików zwyciężył Andrzej Bartkiewicz (UKS Nysa). Tutaj najlepiej z kolarzy zachodniej Małopolski spisał się Łukasz Góra (OTC Oświęcim), zajmując 11 lokatę, a Daniel Paleta (UKS Sokół) ukończył rywalizację dwie lokaty niżej.
   Rywalizacja elity kobiet zakończyła się sukcesem Moniki Krawczyk, przed Katarzyną Solus (Górskie Orły Raba Wyżna. Kęczanka, Beata Honkisz była 6.