Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili 75. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Zapłonęły znicze pamięci ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.
W Krakowie odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego. Agnieszka Masłowska (IPN)
W czwartek, 25 maja 2023 r., o godz. 21.30 – w godzinę śmierci rtm. Witolda Pileckiego, zamordowanego z wyroku komunistycznego sądu w więzieniu na warszawskim Mokotowie – w całym kraju zapłonęły znicze pamięci. W Krakowie patriotyczna uroczystości odbyły się pod popiersiem bohatera w parku Jordana.

W Krakowie, w imieniu IPN, hołd rotmistrzowi złożyła zastępca dyrektora oddziału Cecylia Radoń. W Tyńcu na ul. Bogucianka znicze zapłonęły pod tablicą umieszczoną przy domu, w którym rtm. Pilecki odnalazł schronienie podczas ucieczki. Rodzina Mazurkiewiczów bezinteresownie i z narażeniem bezpieczeństwa przenocowała uciekinierów, ukrywając ich w stodole, a także dając jedzenie na dalszą podróż.

Znicze pamięci zapłonęły także w Parku im. rtm. Witolda Pileckiego w Nielepicach (gmina Zabierzów), gdzie dr Michałowi Wenklarowi, zastępcy dyrektora Oddziału IPN w Krakowie towarzyszył sołtys Nielepic Stanisław Dam.

Pod tablicą pamiątkową w klasztorze bernardynów w Alwerni znicz pamięci również zapalił dyrektor Wenklar wraz z burmistrzem gminy Alwernia Beatą Nadzieją-Szpilą. Rtm. Pilecki schronił się tam 28 kwietnia 1943 r. po ucieczce z KL Auschwitz.

W Oświęcimiu pod pomnikiem na terenie Małopolskiej Uczelni Państwowej w Oświęcimiu znicze zapalił dr Michał Wenklar i prof. Sonia Grychtoł rektor uczelni wraz z delegacją. Pomnik patrona uczelni odsłonięto w 2018 r. Oświęcimska szkoła zajmuje m.in. budynek, do którego 14 czerwca 1940 r. Niemcy przywieźli pierwszy masowy transport więźniów do KL Auschwitz. Do obozu zagłady trafiło wówczas 728 Polaków, m.in. członkowie niepodległościowej konspiracji oraz aresztowani w obławach i łapankach.

Dr hab. Cecylia Kuta, naczelnik Oddziałowego Biura Badań Historycznych złożyła hołd rotmistrzowi przy tablicy w Publicznej Szkole Podstawowej im. Pileckiego w Jodłówce. Prof. Kuta oraz Regina Wielgus sekretarz Urzędu Miejskiego w Nowym Wiśniczu zapalili znicz obok Dworku w Koryznówce (Nowy Wiśnicz).

Również pod tablicą na Rynku w Bochni spotkali się przedstawiciele IPN oraz miejscowych władz, by wspólnie oddać hołd Rotmistrzowi.

Rotmistrz Pilecki został zamordowany przez komunistów 25 maja 1948 r. o godz. 21.30. Był jednym z najdzielniejszych obrońców Niepodległej, żołnierzem Armii Krajowej, organizatorem ruchu oporu w niemieckim obozie koncentracyjnym KL Auschwitz, uczestnikiem Powstania Warszawskiego.

Do 1989 r. wszelkie informacje o dokonaniach i losie Witolda Pileckiego podlegały w PRL ścisłej cenzurze. W lipcu 2006 r. prezydent Lech Kaczyński, w uznaniu zasług Witolda Pileckiego i jego oddania sprawom ojczyzny, odznaczył go pośmiertnie Orderem Orła Białego. W 2013 r. został pośmiertnie awansowany na pułkownika.

Błaszczak: Wzmacniamy polską armię

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uczcili 75. rocznicę śmierci Witolda Pileckiego. Zapłonęły znicze pamięci ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski