Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć patriotki z Zielonek, nauczycielki zabitej przez gestapo

(BCA)
Delegacja z Zielonek w Morawczynie, przy pomniku upamiętniającym śmierć Wiktorii Baranówny
Delegacja z Zielonek w Morawczynie, przy pomniku upamiętniającym śmierć Wiktorii Baranówny Archiwum biblioteki w Zielonkach
Zielonki, Morawczyna. Przedstawiciele gminy Zielonki odwiedzili grób Wiktorii Baran w Klikuszowej i miejsce stracenia tej bohaterskiej nauczycielki w Morawczynie. Pochodziła z Zielonek. Została zamordowana przez Niemców 23 grudnia 1943 r.

Mieszkańcy Zielonek z sołtysem Władysławem Orzechowskim i dyrektorem biblioteki Mariuszem Zielińskim, jak co roku, odwiedzili grób swojej krajanki pod Nowym Targiem. Wspominali Wiktorię Baran.

Urodziła się 24 kwietnia 1910 r. w Zielonkach. Rodzice Antoni i Anna byli rolnikami. Córka ukończyła Prywatne Seminarium Nauczycielskie. Uczyła w podhalańskich szkołach m.in. Chochołowie i Długopolu. W Morawczynie jako jedyna nauczycielka rozpoczęła pracę w 1938 r. Podczas wojny dawała schronienie oddziałom Wojska Polskiego i ludziom ukrywającym się przed gestapo, pomagała im przedostać się na Węgry i współpracowała z partyzantami.

Niemcy aresztowali ją 30 listopada 1943 r. Była maltretowana w „Palace” - zakopiańskim więzieniu, tzw. „Katowni Podhala”. Nikogo nie wydała. 23 grudnia 1943 r. Wiktoria Baran z innymi więźniarkami została stracona. Egzekucja 33-letniej nauczycielki z Morawczyny odbyła obok szkoły, gdzie obecnie stoi pomnik. Pochowano ją w Klikuszowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski