Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili pamięć pilotów

LIZ
OLKUSZ. Tablicę upamiętniającą dwóch olkuskich pilotów, którzy zginęli w katastrofach lotniczych: majora Arkadiusza Protasiuka (Smoleńsk) i pułkownika Zdzisława Cieślika (Mirosławiec) odsłonięto przed Szkołą Podstawową nr 9 w Olkuszu. Obelisk z tablicą stanął nieopodal miejsc, w których piloci spędzali dzieciństwo.

Tablica przed Szkołą Podstawową nr 9 w Olkuszu ma przypominać o tragicznie zmarłych lotnikach, którzy pochodzili z tego terenu. Fot. UM Olkusz

Uroczystość rozpoczęła msza święta, którą w kościele p.w. Dobrego Pasterza odprawił ks. proboszcz Henryk Januchta. Następnie w asyście kompanii honorowej 8. Bazy Lotnictwa Transportowego z Krakowa uczestnicy przeszli na plac przed szkołą. Towarzyszyła im orkiestra reprezentacyjna wojsk lotniczych z Bytomia. Dyrektor SP nr 9 Janusz Cieślik, który był jednym z inicjatorów odsłonięcia tablicy, wspomniał przy tej niezwykłej okazji o innych znanych olkuskich lotnikach. Mówił o konstruktorze, pilocie i uczestniku konspiracyjnych prac nad hitlerowską bronią rakietową - Antonim Kocjanie oraz ppłk. pil. Władysławie Gnysiu, który nad podolkuską Żuradą, jako pierwszy zestrzelił niemiecki samolot podczas II wojny światowej. W uroczystości wzięli także udział przedstawiciele lokalnych władz na czele z burmistrzem Dariuszem Rzepką.

Nie zabrakło bliskich tragicznie zmarłych lotników. Za uczczenie pamięci pilotów podziękowały wzruszone wdowy: Magdalena Protasiuk i Joanna Cieślik. - Jesteśmy zaszczycone, że społeczność Olkusza z inicjatywy dyrekcji szkoły, władz miasta i sympatyków lotnictwa zechciała ich uhonorować, umieszczając nazwiska na tablicy pamięci olkuskich lotników. Zawsze byli dumni, że pochodzili z Olkusza, miasta z tradycjami lotniczymi, Antoniego Kocjana, ppłk. Władysława Gnysia i innych - mówiła Joanna Cieślik.

Płk. pil. Jacek Łazarczyk z 8. Bazy Lotnictwa Transportowego w Krakowie wiele uwagi poświęcił wybitnym umiejętnościom lotniczym płk. pil. Zdzisława Cieślika i mjr. pil. Arkadiusza Protasiuka. Mówił o ich profesjonalizmie w pilotażu i dowodzeniu załogami samolotów. Podkreślał też, jak wspaniałymi byli ludźmi.

(LIZ)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski