18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili wybór papieża

MACIEJ HOŁUJ
Spotkania w "starym" kościele mają niepowtarzalny klimat FOT. MACIEJ HOŁUJ
Spotkania w "starym" kościele mają niepowtarzalny klimat FOT. MACIEJ HOŁUJ
Koncert odbył się w "starym" kościele, a mieszkańcy Sieprawia i okolicznych miejscowości wysłuchali utworów w wykonaniu zespołu "Noro Lim". Muzyka "Noro Lim"

Spotkania w "starym" kościele mają niepowtarzalny klimat FOT. MACIEJ HOŁUJ

SIEPRAW. Koncert w 35. rocznicę rozpoczęcia pontyfikatu Jana Pawła II

Zespół powstał jedenaście lat temu. Jego założyciele i liderzy to muzyk Rafał Alicki i wokalistka Ewa Aksamovic. On komponuje, ona pisze teksty. Zespół uzupełnia czterech muzyków, których skład personalny zmieniał się na przestrzeni dekady kilkakrotnie. Trzon "Noro Limu" pozostaje niezmiennie od lat taki sam. Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie zespołu bez nastrojowych kompozycji Alickiego i charakterystycznego głosu Aksamovic.

Obecnie skład "Noro Limu", poza wspomnianą dwójką, tworzą: Katarzyna Gancarz (skrzypce), Joanna Synowiec (flet), Ewelina Korczak (skrzypce) oraz Alicja Biela (wiolonczela). W koncercie zagranym w murach "starego" kościoła nieobecną wiolonczelistkę zastąpiła Magdalena Kiszka, wieloletnia członkini zespołu, pauzująca ostatnio ze względu na obowiązki mamy.

Od początków swojego istnienia "Noro Lim" gra muzykę nastrojową, refleksyjną, ciepłą i dającą do myślenia. Początkowo była to muzyka filmowa, czerpiąca z najlepszych wzorów tego gatunku, ale z czasem zastąpiła ją muzyka autorska, komponowana przez lidera Rafała Alickiego. Taką właśnie muzykę "Noro Lim" gra dzisiaj. Zespół ma na swoim koncie cztery nagrane płyty.

Dzieje starego kościoła

Murowany kościółek pod wezwaniem św. Michała Archanioła powstał w siedemnastym wieku. Tutaj w 1881 roku ochrzczona została błogosławiona Aniela Salawa, którą na ołtarze w 1991 roku wzniósł właśnie papież Jan Paweł II. Do dzisiaj we wnętrzu kościoła znajduje się chrzcielnica, z której wodą ochrzczona została błogosławiona sieprawianka. W kościele znajduje się także Cudowny Obraz Matki Bożej Sieprawskiej.

W 1968 roku gwałtowny pożar strawił jego znaczną część. Z kościoła pozostały zaledwie fragmenty murów. Beatyfikacja Anieli Salawy spowodowała, że sieprawianie postanowili z tej szczególnej okazji odbudować swoją świątynię. Prace rekonstruktorskie ruszyły w 1998 roku i dobiegły końca trzy lata później. Dzisiaj "stary" kościół w Sieprawiu jest nie tylko świątynią, w której można się pomodlić i w której odprawiane są msze święte, ale w której odbywają się ważne dla wsi uroczystości, jak choćby rocznicowy koncert w wykonaniu zespołu "Noro Lim". Wnętrze kościoła wspaniale nadaje się na nostalgiczne, nastrojowe koncerty. Ściany z surowego kamienia, kamienna podłoga, odpowiednie oświetlenie - wszystko to powoduje, że artyści i widzowie czuja się tutaj znakomicie.

"Miejcie odwagę"

Koncert o tym tytule "Noro Lim" gra od 2005 roku, kiedy to sieprawski proboszcz ksiądz Piotr Kluska zasugerował muzykom taki pomysł. - Rafał skomponował muzykę, ja napisałam teksty - mówi Ewa Aksamovic. - Pierwszy raz zagraliśmy ten koncert oczywiście w "starym" kościele. Dzisiejszy jest szczególny. Po raz pierwszy bowiem uczestniczy w nim chór dziecięcy ze Szkoły Podstawowej w Łyczance, gdzie Rafał uczy muzyki, szkolna grupa instrumentalna przygotowana przez Katarzynę Gancarz oraz dwójka recytatorów z miejscowego Gimnazjum, którzy utwory muzyczne przeplatają poezją autorstwa Karola Wojtyły.
Koncert, zdaniem wokalistki, cały czas ewoluuje. - W zależności od tego, z jakiej okazji go gramy, jest albo radosny, albo nostalgiczny. Jeśli gramy go z okazji rocznicy śmierci naszego papieża jest bardzo nastrojowy i refleksyjny, jeśli z okazji rozpoczęcia pontyfikatu, tak jak dzisiaj, ma bardziej radosny charakter.

Proboszcz sieprawskiego Sanktuarium nie kryje swojego zadowolenia. - To piękny koncert. Cieszy mnie zwłaszcza fakt tak szerokiego uczestnictwa w nim dzieci i młodzieży. Dla Jana Pawła II Siepraw nie był miejscowością anonimową. Kiedy byliśmy u niego z wizytą w Watykanie pytał nas co tam słychać w Sieprawiu, w wiosce, w której urodziła się błogosławiona Aniela Salawa. Wszyscy do dzisiaj mamy przed oczyma wydarzenia sprzed 35 lat, kiedy Karol Wojtyła ogłoszony został papieżem.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski