Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczcili wykładowców i studentów tajnego nauczania. Stanęli w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II ZDJĘCIA

Piotr Tymczak
Piotr Tymczak
W 78. rocznicą pierwszej po ustaniu okupacji niemieckiej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim (19 marca 1945 r.), w dniu 20 marca 2023 r. stowarzyszenie NE CEDAT ACADEMIA uczciło wykładowców, studentów i organizatorów tajnego nauczania.
W 78. rocznicą pierwszej po ustaniu okupacji niemieckiej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim (19 marca 1945 r.), w dniu 20 marca 2023 r. stowarzyszenie NE CEDAT ACADEMIA uczciło wykładowców, studentów i organizatorów tajnego nauczania. Anna Kaczmarz
W 78. rocznicą pierwszej po ustaniu okupacji niemieckiej inauguracji roku akademickiego na Uniwersytecie Jagiellońskim (19 marca 1945 r.), w dniu 20 marca 2023 r. stowarzyszenie NE CEDAT ACADEMIA uczciło wykładowców, studentów i organizatorów tajnego nauczania.

Wzorem lat ubiegłych pamięć uczonych i studentów uczczono pod tablicami upamiętniającymi tajne nauczanie na ul. Podwale 2 oraz w gmachu Collegium Novum UJ.

Na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupiego przy ul. Franciszkańskiej 3 zarząd Stowarzyszenia NE CEDAT ACADEMIA przedstawił stanowisko w sprawie obrony dobrego imienia św. Jana Pawła II. Złożono też kwiaty pod pomnikiem św. Jana Pawła II na dziedzińcu Pałacu Arcybiskupiego.

- W tym budynku, ze względów bezpieczeństwa i pod wrażeniem represji tzw. ”czarnej niedzieli” - masowych łapanek ulicznych w Krakowie, w sierpniu 1944 r., zaraz po wybuchu Powstania Warszawskiego, po których Niemcy uwięzili około 8 tysięcy młodych mężczyzn, Książę Metropolita Adam Sapieha zakwaterował pozostających dotychczas w ukryciu 11 alumnów konspiracyjnego Seminarium Duchownego, w tym Karola Wojtyłę w salach Pałacu na Franciszkańskiej 3. Tam mieszkali w Sali Okna i uczyli się w nielegalnym Seminarium Duchownym. W ciągu następnych miesięcy dołączali do nich kolejni kandydaci do kapłaństwa - informuje Monika Małecka, prezes Stowarzyszenia NE CEDAT ACADEMIA.

- Właśnie w marcu 1945 r. dotychczasowi „kryptoklerycy” mogli już jawnie kontynuować naukę jako oficjalni studenci Wydziału Teologicznego UJ. Gdy po wyzwoleniu Bratnia Pomoc Studentów UJ, pełniąca rolę samorządu studenckiego, wezwała uczestników
tajnego nauczania do ujawnienia się, starosta tajnego kompletu Wydziału Teologicznego zgłosił skład 18 osób, a Karol Wojtyła jako jego reprezentant został wiceprezesem "Bratniaka” - dodaje.

W sobotę, 18 marca, po zakończeniu Eucharystii w bazylice św. Franciszka z Asyżu odprawionej w ramach 6. edycji Kościołów Stacyjnych, wierni mają być zaproszeni do kaplicy Arcybiskupów Krakowskich przy ul. Franciszkańskiej 3.

Tak krakowska kuria wygląda w środku. W sobotę wierni mają z...

W oświadczeniu Stowarzyszenie NE CEDAT ACADEMIA napisało m.in.: "Jako Stowarzyszenie NE CEDAT ACADEMIA, powołane, by dbać o pamięć i prawdę historyczną o wydarzeniach II wojny światowej: o terrorze i zbrodniach niemieckich oraz sowieckich okupantów ziem polskich, jak również o bohaterskiej i niezłomnej postawie Polaków wobec zła, które ich spotkało, a w szczególności środowiska akademickiego lat 1939-45, mając na uwadze także kształtowanie młodego pokolenia Polaków, stanowczo sprzeciwiamy się szkalowaniu dobrego imienia dwóch wielkich postaci tak bardzo zasłużonych dla ruchu oporu przeciwko okupacji niemieckiej, w tym dla rozwoju tajnego kształcenia teologicznego, jak kardynał Adam Stefan Sapieha – twórca tajnego seminarium oraz jego alumn Karol Wojtyła, a dziś św. Jan Paweł II. Sugerowanie, iż postawa Księcia Kardynała wobec tajnych seminarzystów mogła mieć inne podłoże niż rzeczywista walka o rozwój stanu duchownego w obliczu tragicznych wydarzeń II wojny światowej, w wyniku której zginęło blisko 3 tys. polskich duchownych, a więc prawie 20 proc. przedwojennego duchowieństwa, nie jest podparte żadnymi realnymi dowodami. W świetle dostępnej wiedzy historycznej należy je odbierać wyłącznie jako nieudaną próbę zdyskredytowania autorytetu moralnego zarówno kardynała Sapiehy - Księcia Niezłomnego, jak i jego największego wychowanka: Karola Wojtyły, późniejszego papieża świętego Jana Pawła II".

W oświadczeniu dodano: "Nie zgadzamy się również na manipulacje skutkujące fałszywymi oskarżeniami wobec biskupa Karola Wojtyły sprawującego urząd Metropolity Krakowskiego. Oparcie stawianych Mu zarzutów na insynuacjach, domniemaniach i z góry założonych tezach nie tylko zaprzecza regułom warsztatu historycznego i dziennikarskiego, ale jest przede wszystkim działaniem wbrew prawdzie, albowiem źródłami, które posłużyły do skonstruowania tych fałszywych oskarżeń były głównie materiały komunistycznych służb UB i SB, które w tamtych czasach za jeden z podstawowych celów stawiały sobie walkę z Kościołem Katolickim. Wobec takich metod, odległych od uczciwego i rzetelnego dochodzenia do prawdy, do którego św. Jan Paweł II zawsze nawoływał środowisko akademickie, jak choćby w czerwcu 1997 roku w Kolegiacie św. Anny podczas pamiętnego spotkania z polskimi profesorami, my jako stowarzyszenie będące częścią wspólnoty Universitas nie możemy przejść obojętnie. Non possumus!".

Błaszczak: Wzmacniamy polską armię

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uczcili wykładowców i studentów tajnego nauczania. Stanęli w obronie dobrego imienia św. Jana Pawła II ZDJĘCIA - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski