Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczczą pamięć Polaków - pierwszych więźniów niemieckiego obozu Auschwitz. Uroczystości odbędą się w Oświęcimiu i Harmężach [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Bogusław Kwiecień
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków Archiwum Historii Holokaustu, Noordwijk, Niderlandy
14 czerwca 1940 r. Niemcy skierowali z więzienia w Tarnowie do obozu Auschwitz grupę 728 Polaków. Uroczystości w 82. rocznicę tego wydarzenia i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady odbędą się w Oświęcimiu i Harmężach. Patronat nad nimi objął prezydent RP Andrzej Duda.

Kliknij w przycisk "zobacz galerię" i przesuwaj zdjęcia w prawo - naciśnij strzałkę lub przycisk NASTĘPNE

Polacy byli pierwszymi więźniami KL Auschwitz

Wśród 728 Polaków deportowanych w pierwszym transporcie do KL Auschwitz byli żołnierze kampanii wrześniowej, członkowie podziemnych organizacji niepodległościowych, gimnazjaliści i studenci, a także niewielka grupa polskich Żydów. Otrzymali oni numery od 31 do 758. Niższe numery otrzymało 30 niemieckich kryminalistów przywiezionych z KL Sachsenhausen, którzy objęli rolę więźniów funkcyjnych.

Z 728 deportowanych więźniów w transporcie tarnowskim wojnę przeżyło 325 osób, zginęło 292, a w przypadku 111 los jest nieznany. Był to pierwszy masowy transport do obozu.

- Stąd przybycie polskich więźniów politycznych uważa się za datę funkcjonowania KL Auschwitz

- podkreślają historycy.

Jednym z deportowanych wówczas polskich więźniów był Tadeusz Pietrzykowski, przedwojenny pięściarz, który w obozie otrzymał numer 77. Walczył tutaj w ringu z Niemcami, co pozwoliło mu przetrwać. Jego zwycięskie walki podtrzymywały na duchu także innych więźniów. Grafika z rękawicą bokserską oraz list obozowy Tadeusza Pietrzykowskiego zapowiada tegoroczne obchody pierwszego transportu i Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

Uroczystości w Oświęcimiu i Harmężach

Główne obchody z udziałem oficjalnych delegacji władz państwowych i organizatorów rozpoczną się o 14.30 na terenie byłego obozu Auschwitz I. Następnie o godz. 16 uczestnicy uroczystości złożą kwiaty pod tablicą upamiętniającą deportację I transportu Polaków do Auschwitz w Małopolskiej Uczelni Państwowej im. rotmistrza Witolda Pileckiego, a o 17 w Centrum Świętego Maksymiliana w Harmężach odbędzie się msza św. w intencji ofiar obozu.

14 czerwca w godzinach od 8 do 19 będzie możliwe także indywidualne upamiętnienie na terenie Miejsca Pamięci i złożenie wieńców oraz zniczy pod Ścianą Śmierci na dziedzińcu Bloku 11.

- Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie na adres: [email protected] w celu ustalenia godziny wejścia

- zaznaczają w Muzeum Auschwitz.

FLESZ - Jak pozbyć się stresu w godzinę? Tę metodę stosowała NASA

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski