Uczelnia nad Wisłą

Redakcja
Udostępnij:
Powstający na Zabłociu kompleks uczelniany rozpoczyna realizację inwestycji przekształcających przemysłowy rejon Krakowa w atrakcyjną dzielnicę

   Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego zmienia charakter Zabłocia. Nowoczesny kompleks uczelniany, którego budowa rozpocznie się w czwartym kwartale br., tworzy w Podgórzu nową jakość.
   - Opracowując projekt - twierdzi inż. Krzysztof Kiendra, prezes Agencji Projektowej EKSPO - pragnęliśmy podkreślić obraz uczelni wrośniętej korzeniami w Kraków. Związki z miastem podkreśla nie tylko sama architektura, ale również użyte materiały, m.in. naturalna cegła na elewacji, a także piaskowiec, którym obłożone będą słupy arkad.
   EKSPO jest zwycięzcą zamkniętego konkursu (uczestniczyło w nim 15 biur projektowych), ogłoszonego przez Krakowską Szkołę Wyższą im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego - uczelnię, która w ciągu trzech lat istnienia odniosła duży sukces, stając się jedną z czołowych placówek dydaktycznych (w ub. roku studiowało w niej 3 tys. studentów, w tym roku chęć podjęcia nauki zgłasza ok. 2. tys. osób).
   Konieczność budowy kompleksu uczelnianego wynikała z potrzeb lokalowych Krakowskiej Szkoły Wyższej, która obecnie wynajmuje pomieszczenia przy ul. Grabowskiego, Michałowskiego, Kazimierza Wielkiego. - Wybraliśmy projekt EKSPO - mówi prof. Jacek Majchrowski, współzałożyciel i pomysłodawca utworzenia Krakowskiej Szkoły Wyższej - gdyż najbardziej odpowiada on naszym intencjom: stworzenia nowoczesnej uczelni, dobrze wkomponowanej w krakowski pejzaż. W pierwszym etapie budowy powstanie obiekt uczelniany, w którym znajdowały się będą pawilony dydaktyczne, biblioteka i dwukondygnacyjne sale audytoryjne.
   - Wszyscy mamy nadzieję - dodaje arch. Krzysztof Kiendra - że obiekt ten zapoczątkuje realizację inwestycji zwróconych w kierunku Wisły, które przeształcą rejon przemysłowy Krakowa w atrakcyjną dzielnicę. Teren o pow. 2,6 ha, na którym powstanie uczelniany kompleks, jest bardzo korzystnie położony. Wysoko ponad rzeką usytuowana strzałka mostu Kotlarskiego umożliwia przejeżdżającym oglądanie tego rejonu miasta. Cała szkoła jest otwarta poprzez patio na bulwary wiślane i amfiteatr, który zostanie wykorzystany do realizacji imprez plenerowych. Zamierzeniem inwestora jest powołanie międzynarodowego centrum młodzieży, które w okresie letnim organizować będzie także kursy, spotkania i sympozja.
   Ze względu na bliskie sąsiedztwo Wisły i bardzo wysoki poziom wód gruntowych budynki dydaktyczne posadowione zostaną na skrzyni żelbetowej, wysokiej na 3,5 m, w której znajdować się będą m.in. magazyny książek, pomieszczenia techniczne i klub studencki. Krakowska Szkoła Wyższa im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, która obecnie kształci młodzież na 5 wydziałach (prawo i administracja, politologia i komunikacja społeczna, stosunki międzynarodowe, zarządzanie i marketing, nauki o rodzinie) planuje dalszy rozwój. Realizacji kolejnych zamierzeń podporządkowany jest II etap rozbudowy kompleksu i budowa kolejnego zespołu pawilonów dydaktycznych.
JANUSZ MICHALCZAK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Polski
Dodaj ogłoszenie