Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia otwarta

AMS
- Tak więc z optymizmem i nadzieją patrzę w nadchodzący rok. Jestem przekonany, że - mimo napotykanych trudności - potrafimy je pokonać, tworząc jedną, ale jakże ważną dla wszystkich wspólnotę Akademii Muzycznej w Krakowie - kontynuował prof. Stanisław Krawczyński.

Inauguracja roku akademickiego AM w Krakowie

- Talentów nam nie brakuje. Świadczą otym sukcesy naszych studentów, dokonania krajowe izagraniczne pedagogów, świadczą dyplomy z____najwyższą oceną - mówił rektor tej uczelni, prof. Stanisław Krawczyński, podczas wczorajszej uroczystości inauguracji roku akademickiego.

Choć Akademia Muzyczna uroczyście zainaugurowała rok akademicki wczoraj, zajęcia na uczelni toczą się już od 18 września. A wszystko to za sprawą przygotowań, a potem udziału szkolnej orkiestry w Międzynarodowym Festiwalu "Warszawska Jesień". W tym roku akademickim studia podjęło 656 osób, w tym 103 na I roku.
W przemówieniu rektor Krawczyński podsumował miniony rok akademicki, zwracając uwagę, że ważnym wydarzeniem było "wprowadzenie w progi krakowskiej AM nowej ustawy Prawo o szkolnictwie". Dzięki temu studia obywają się w systemie trzystopniowym: studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie. Te ostatnie zostały uruchomione w tym roku po raz pierwszy, a naukę na nich podjęło 18 osób.
Uczelnia podpisała także ok. 50 umów o współpracy z uczelniami europejskimi, a także ostatnio o wymianie z Washington University oraz z Uniwersytetem w Suon w Korei. - Przykładem otwarcia uczelni jest rozpoczęcie nauki nanaszych wydziałach przez grupę studentów zChin - mówił prof. Krawczyński.
Rektor zauważył także, że działalność artystyczna uczelni jest ważnym elementem edukacyjnym. Do tradycji należą już występy zespołów studenckich. Ostatni z nich, który odbył się w Warszawie 26 września, zakończył się wielkim sukcesem młodych artystów. Sporym artystycznym wydarzeniem stało się także wydanie płyty z nagraniem Siedmiu bram Jerozolimy Krzysztofa Pendereckiego, w wykonaniu szkolnego zespołu pod dyrekcją kompozytora. Zaś niezwykłym przeżyciem dla społeczności uczelni był udział akademickich zespołów - chóru i orkiestry - w oprawie muzycznej mszy świętej, odprawianej na Błoniach przez papieża Benedykta XVI.
Uczelnia była także organizatorem wielu prestiżowych imprez: m.in.: Międzynarodowego Sympozjum Beethovenowskiego, Międzynarodowego Festiwalu Perkusyjnego, Dni Muzyki prof. Marka Stachowskiego czy I Ogólnopolskiego Festiwalu Chóralnego Cantate Domino.
Podczas inauguracji roku akademickiego prof. Teresa Malecka, prorektor uczelni, odebrała ustanowioną przez Raya i Ruth Robinsonów nagrodę "Excellence in Teaching", przyznawaną od dziesięciu lat za wybitne osiągnięcia dydaktyczne. Ponadto najlepszym studentom zostały także wczoraj wręczone stypendia.
Uroczystość zakończył wykład prof. Stanisława Waltosia "Proces boloński -źródła irzeczywistość" oraz koncert w wykonaniu studentów z klasy kameralistyki Renaty Żełobowskiej-Orzechowskiej, na którym zabrzmiał Kwintet fortepianowy a-moll Elgara.
(AMS)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski