Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnia raz jeszcze

Ryt
Obrady Komisji Edukacji, Kultury i Sportu Rady Powiatu w Oświęcimiu, jakie miały miejsce w minioną środę, nabrały szczególnego charakteru ze względu na temat, który dotyczył rozważań nad przyszłością tworzonej już od trzech lat Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu. Obok tego zagadnienia, które zdominowało posiedzenie, radni zajęli się również proponowanym budżetem na ten rok oraz zaopiniowaniem projektów uchwał na najbliższą sesję Rady Powiatu w Oświęcimiu.

Obradowała Komisja Edukacji, Kultury i Sportu

   W posiedzeniu komisji, obok radnych, wzięli liczny udział zaproszeni goście. Na obrady przybyli m. in.: poseł na Sejm RP Stanisław Rydzoń, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego Andrzej Telka, pełnomocnik ds. OSPR Adam Bilski, zastępca dyrektora kancelarii Zarządu Województwa Małopolskiego Marek Sowa. W spotkaniu wzięli również udział: starosta oświęcimski Józef Kała, wicestarosta Grzegorz Gołdynia, członkowie zarządu oraz wiceprzewodniczący Rady Powiatu w Oświęcimiu Jeremi Nieśpielak. Obrady poprowadził przewodniczący komisji Jarosław Gugulski.
   Członkowie komisji, jak również zaproszeni goście, postawili pytanie - Co zrobić, aby Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa powstała? Podczas posiedzenia, w trakcie którego starano się znaleźć odpowiedź na tak zadane pytanie wicedyrektor kancelarii Marek Sowa zreferował obecny stan przygotowań do realizacji planu powstania uczelni w Oświęcimiu.
   Drugi wniosek dotyczący powołania uczelni w Oświęcimiu znajduje się obecnie na etapie uzgodnień ze stroną rządową. Następnie ma on trafić do Komisji Akredytacyjnej przy Ministerstwie Edukacji, Kultury i Sportu.
   Stroną odpowiedzialną za prowadzenie spraw dotyczących powstającej uczelni, jak podkreślił dyrektor Sowa, jest Urząd Marszałkowski, a konkretnie Departament Edukacji i Kultury.
   Według zapewnień Marka Sowy zostanie powołany przez marszałka Janusza Sepioła zespół do monitorowania spraw tworzonej uczelni. Jego pracą będzie kierował członek zarządu województwa Wiesław Zimowski, a w jego skład wejdą m. in. przedstawiciele Oświęcimia oraz powiatu oświęcimskiego.
   Dla władz powiatu planowana Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Oświęcimiu była i nadal jest ważnym, niemal strategicznym zadaniem do realizacji.
   - Pragnę podkreślić, że na każdym kroku popierałem powstanie wyższej szkoły w Oświęcimiu. Czyniłem zabiegi formalne, jak i mniej formalne oraz akcentowałem, że uczelnia jest kluczowym przedsięwzięciem, które może zaktywizować rozwój tego miasta - zauważył starosta Józef Kała.
   Naczelnik Wydziału Inwestycji i Rozwoju Starostwa Powiatowego w Oświęcimiu Mirosław Wasztyl szeroko przedstawił zagadnienie zaangażowania powiatu oświęcimskiego w realizację projektu powstania Wyższej Szkoły Zawodowej w Oświęcimiu oraz obecny stan techniczny bazy lokalowej.
   Naczelnik Wasztyl powtórzył za starostą, że powiat deklarował w rozmowach i wysyłanych pismach do marszałka Sepioła niesienie pomocy przy realizacji projektu uczelni. Padły formalne obietnice ze strony władz powiatu i samorządów gminnych, mówiące o włączeniu się we współfinansowanie wyższej szkoły. Ponadto, co jest istotne, powołano już kilka miesięcy temu zespół roboczy, który zajął się analizą od strony technicznej bazy lokalowej dla przyszłej uczelni.
   Warto podkreślić, że obecny na komisji poseł Rydzoń zadeklarował pomoc oraz lobbing wniosku o powstanie uczelni w Oświęcimiu.
   - W lecie rozmawiałem z minister Łybacką, która powiedziała mi, że są cztery wnioski na wyższe szkoły państwowe w Wałczynie, Głogowie, Gnieźnie i Oświęcimiu. Nie wymieniała innych. Jednocześnie podkreśliła, że te szkoły powstaną i że są środki w budżecie państwa. Jest absolutna wola polityczna z mojej strony i uważam również osób rządzących w kraju, żeby tę szkołę w Oświęcimiu powołać. Należy jak najszybciej ten wniosek opracować, złożyć i będziemy lobbować - podkreślił poseł na Sejm RP Stanisław Rydzoń.
(Ryt)

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski