Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Uczelnie niepubliczne chcą zaskarżyć ustawę

Redakcja
EDUKACJA. Uczelnie niepubliczne chcą złożyć skargę do Trybunału Konstytucyjnego, jeśli prezydent - bez wprowadzenia zmian - podpisze nowelizację ustawy o szkolnictwie wyższym.

Szkoły wyższe gromadzą dowody, świadczące o tym, że przyjęta przez sejm reforma, w niektórych punktach, nie jest zgodna z konstytucją. - Zleciliśmy przygotowanie opinii prawnej na temat niektórych nowych przepisów - mówi prof. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego, honorowy przewodniczący Kolegium Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.

Oburzenie uczelni budzi m.in. zapis dotyczący wieloetatowości. Nowe przepisy mówią, że potrzebna będzie zgoda rektora na zatrudnienie pracownika na drugim etacie, poza macierzystą uczelnią. - Może się to okazać bardzo niesprawiedliwe - twierdzi prof. Jerzy Malec. - Przepisy nie mówią o możliwości odwoływania się od decyzji, sposobach jej weryfikowania, kontrolowania. Jednocześnie nie wymaga się zgody na prowadzenie działalności gospodarczej, np. prowadzenie kancelarii adwokackich czy pracę w innej uczelni na podstawie umowy o dzieło w wymiarze nawet kilkuset godzin. Jak widać, nie chodzi tu o zwiększenie aktywności naukowej pracowników w uczelni macierzystej, lecz o utrudnienie kompletowania minimum kadrowego w uczelniach niepublicznych. Odbieramy takie podejście do sprawy jako próbę zlikwidowania szkolnictwa prywatnego - dodaje.

Na liście zmian, które według uczelni niepublicznych są niezgodne z konstytucją, jest też zapis mówiący o wprowadzeniu katalogu opłat, których nie będzie można pobierać od studentów. Chodzi m.in. o opłaty za powtarzanie egzaminu. Jak zaznacza prof. Malec, uczelnie prywatne nie otrzymują dotacji z budżetu państwa tak, jak uczelnie publiczne, a więc powinny mieć możliwość samodzielnego decydowania o dodatkowych opłatach.

Nowe przepisy mają wejść w życie od października 2011 r.

Zanim prezydent podpisze nowelizację ustawy, uczelnie chcą mu przekazać opinię prawną na ten temat. - Jeśli ustawa nie zostanie zawetowana lub skierowana do Trybunału, będziemy pisać skargę konstytucyjną - mówi prof. Jerzy Malec, reprezentując stanowisko kilku uczelni prywatnych zrzeszonych w Kolegium Rektorów Zawodowych Szkół Polskich oraz Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji PKPP Lewiatan.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski