Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie po raz kolejny rozdadzą doktoraty za wynalazki

Iwona Krzywda
Iwona Krzywda
Doktoraty wdrożeniowe cieszą się dużą popularnością
Doktoraty wdrożeniowe cieszą się dużą popularnością Fot. Janusz Wójtowicz
W nowym roku akademickim małopolskie uczelnie po raz kolejny będą mogły uruchomić specjalne studia trzeciego stopnia, prowadzone we współpracy z przedsiębiorcami. Resort nauki i szkolnictwa wyższego właśnie uruchomił drugą edycję konkursu na tzw. doktoraty wdrożeniowe.

Program doktoratów wdrożeniowych jest skierowany do osób, które zdobyły już stopień magistra i chciałyby kontynuować swoją edukację na studiach trzeciego stopnia.

Ci, którzy wezmą w nich udział, będą kształceni w systemie dualnym. Oznacza to, że plan badań, jakie ma przeprowadzić doktorant powstaje we współpracy z przedsiębiorcą, ich celem jest zaś nie tylko zdobycie stopnia naukowego, ale również opracowanie technologii gotowej do wdrożenia przez konkretną firmę.

Przez cały okres nauki, student otrzymuje podwójne wynagrodzenie: jedno za pracę w przedsiębiorstwie, a drugie w wysokości 2450 zł w ramach ministerialnego stypendium.

Nabór wniosków do drugiej edycji programu doktoratów wdrożeniowych właśnie ruszył i potrwa dwa miesiące. Do udziału w nim mogą zgłosić się uczelnie i instytuty badawcze o najwyższych kategoriach naukowych, które prowadzą studia doktoranckie i mają studentów zainteresowanych właśnie taką formą edukacji. W całym kraju w ramach doktoratów wdrożeniowych naukę będzie mogło rozpocząć 500 osób. Szkoły wyższe na ich prowadzenie dostaną specjalne dotacje.

Konkurs na doktoraty za wynalazki został ogłoszony już po raz drugi. W ramach pierwszej edycji specjalne dualne studia trzeciego stopnia uruchomiły 54 różne wydziały szkół wyższych w całym kraju.

W Małopolsce dołączyły one do oferty m.in. Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Akademii Górniczo-Hutniczej Na AGH w tym systemie jest kształconych 53 absolwentów studiów magisterskich, którzy na co dzień współpracują z ponad 30 różnymi firmami. Największa regionalna uczelnia techniczna nawiązała w tym celu współpracę m.in. z firmą Comarch, IBM, Tarnowskimi Wodociągami czy Tatrzańskim Parkiem Narodowym.

ZOBACZ KONIECZNIE:

Co Ty wiesz o Krakowie? (odc. 44)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski