Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie pójdą do urn

Piotr Subik
Piotr Subik
Prof. Wojciech Nowak (UJ) stara się o reelekcję
Prof. Wojciech Nowak (UJ) stara się o reelekcję Archiwum
Kraków. W szkołach wyższych rozpędu nabiera kampania przed wyborami władz na lata 2016-2020. Na pewno w szranki staną ponownie rektorzy UJ i AGH. Na pewno zmieni się rektor Uniwersytetu Pedagogicznego

Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego prof. Wojciech Nowak już zapowiedział, że będzie się starał o reelekcję. Chirurg, profesor nauk medycznych, od początku kariery zawodowej związany z Collegium Medicum UJ, ostatnio na stanowisku prorektora ds. CM UJ - cztery lata temu bez trudu pokonał jedynego konkurenta, prof. Szczepana Bilińskiego, ówczesnego prorektora ds. badań i współpracy międzynarodowej. Prof. Nowak zdobył 106 głosów elektorskich, jego kontrkandydat - zaledwie 58.

- Jeszcze jakiś czas temu rektor zapowiadał, że „never ever”, że nigdy więcej nie będzie starał się o stanowisko, a jednak. To dobrze, bo nie budzi większych kontrowersji nie tylko wśród „starszyzny”, ale też wśród pozostałych pracowników uniwersytetu - mówi nam anonimowo jeden z naukowców z UJ.

Kto tym razem stanie do rywalizacji z prof. Nowakiem? Na pewno nie prof. Maria Flis, wcześniej dziekan Wydziału Filozoficznego, a obecnie prorektor ds. rozwoju UJ, która ostatecznie cztery lata temu wycofała się z walki o fotel rektora. - Reprezentuję obecne władze uczelni i nie wypada mi w kategoriach czysto estetycznych konkurować z urzędującym rektorem. Byłoby to wysoce nieeleganckie - wyjaśnia prof. Flis.

Wśród potencjalnych kontrkandydatów w rywalizacji o stanowisko rektora wymienia się prof. Jerzego Szweda, wykładowcę na Wydziale Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej. Chcieliśmy go o to wczoraj zapytać, ale przebywa za granicą. Prof. Szwed nazywany jest na UJ… „wiecznym” kandydatem na rektora. W latach 2009-10 był wiceministrem nauki i szkolnictwa wyższego.

Także na Akademii Górniczo-Hutniczej w szranki stanie obecny rektor prof. Tadeusz Słomka. Z naszych informacji wynika, że taką deklarację złożył publicznie podczas ostatniego posiedzenia Senatu AGH.

Prof. Słomka rządzi uczelnią od 2012 r., kiedy zastąpił na stanowisku prof. Antoniego Tajdusia. Wcześniej był m.in. prorektorem AGH ds. ogólnych i dziekanem Wydziału Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska. Podczas wyborów cztery lata temu zdobył 106 ze 199 głosów członków uczelnianego kolegium elektorów. 92 osoby uprawnione do głosowania poparło drugiego z kandydatów, prof. Jerzego Lisa, dziekana Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki.

I to właśnie jego nazwisko wymienia się najczęściej na giełdzie innych kandydatów w nadchodzących wyborach władz AGH. Czy znajdzie się na liście chętnych do objęcia najważniejszej funkcji na uczelni? Prof. Lis też był dla nas wczoraj nieuchwytny.

- Giełda nazwisk jeszcze nie ruszyła, kampania wyborcza na razie jest na etapie ogłoszenia regulaminów - tłumaczy tymczasem były rektor AGH prof. Ryszard Tadeusiewicz.

Natomiast pewni zmian mogą być studenci i pracownicy Uniwersytetu Pedagogicznego. Obecny rektor prof. Michał Śliwa nie wystartuje w wyborach, bo właśnie kończy się druga z rzędu jego kadencja na tym stanowisku (a jeszcze wcześniej był nim w latach 1999-2005). Kto go zastąpi? Najczęściej wymieniane jest w tym kontekście nazwisko prof. Zdzisława Nogi, obecnego dziekana Wydziału Humanistycznego. - Tak, przymierzam się do startu w wyborach - potwierdza nam prof. Noga. Oficjalnego programu wyborczego na razie nie ogłosił, ale podkreśla m.in., że ma zamiar stawiać na jakość kształcenia, a także na współpracę międzynarodową. Nieoficjalnie mówi się, że jego konkurentem może być prof. Andrzej Rzepka, dyrektor Instytutu Biologii UP.

Na UJ nazwisko nowego rektora znane będzie 7 kwietnia, kandydaci na rektorów wyłonieni zostaną przez kolegium elektorów 31 marca. Z kolei na AGH wybory rektora zaplanowano na 5 kwietnia, lista kandydatów ogłoszona zostanie 29 marca. Na Uniwersytecie Pedagogicznym wybory odbędą się 20 kwietnia. Na każdej z uczelni wybrani zostaną także nowi prorektorzy, dziekani i prodziekani, a także członkowie senatów uczelni. Kadencja nowych władz potrwa do 2020 r.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski