Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczelnie prywatne walczą o dotacje

Redakcja
EDUKACJA. Uczelnie prywatne chcą być traktowane na równi z publicznymi. Rektorzy powołali Centrum Analiz i Dialogu.

Władze niepublicznych uczelni krytykują zapisy w nowelizacji ustawy o szkolnictwie wyższym, która ma wejść w życie w nowym roku akademickim. - Nie zobowiązują one ministerstwa do wydania rozporządzenia, określającego zasady dofinansowania czesnego w uczelniach niepublicznych. Jest to jedynie opcja fakultatywna - mówi prof. Jerzy Malec, rektor Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego w Krakowie, honorowy przewodniczący Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich.

Wypracowaniem rozwiązań, szczególnie w zakresie finansowania uczelni, zajmie się teraz Centrum Analiz i Dialogu, powołane przez Fundację Rektorów Polskich. Nad projektami zmian pracują przedstawiciele wyróżniających się uczelni publicznych i niepublicznych. Centrum Analiz i Dialogu będzie reprezentować środowiska akademickie zrzeszone w Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Konferencji Rektorów Zawodowych Szkół Polskich oraz Polskiego Związku Pracodawców Prywatnych Edukacji PKPP Lewiatan.

Uczelnie prywatne już od kilku lat bezskutecznie zabiegają o zmianę systemu finansowania publicznych i niepublicznych szkół wyższych. - Dotąd z dofinansowania czesnego korzystają jedynie uczelnie państwowe. Zmiana w przepisach przekreśla możliwość starania się w przyszłości o dotację z budżetu państwa na czesne dla studentów studiów stacjonarnych - tłumaczy prof. Tadeusz Pomianek, rektor Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie, członek zespołu koordynacyjnego CAD, prezes PZPPE Lewiatan.

Nowy system finansowania miałby uruchomić zdrową konkurencję między uczelniami publicznymi i niepublicznymi.

- Jeśli jest mało pieniędzy w budżecie, to niech trafiają do najlepszych uczelni, nie tylko publicznych, ale również niepublicznych. Uważamy, że należy uruchomić konkurencyjność, która będzie wspierać jakość kształcenia i zapewni równe traktowanie - mówi prof. Pomianek, podkreślając, że w obecnym systemie uczelnie publiczne dostają dotacje proporcjonalnie do liczby studentów. - Stawia się więc na ilość, a nie na jakość. System dotacyjny należy zmienić tak, by było dokładnie odwrotnie. Z dotacji powinny korzystać dobre uczelnie publiczne i niepubliczne. Kiepskie niech utrzymują ci studenci, którzy chcą mieć dyplom nieprzedstawiający wartości na rynku pracy - zaznacza rektor.

Zespół, pracujący w ramach Centrum Analiz i Dialogu, planuje przygotować do marca 2011 r. ekspertyzy dotyczące nowego systemu finansowania szkolnictwa wyższego. - Wzorcem są dla nas rozwiązania brytyjskie, gdzie wszystkie uczelnie mają taki sam dostęp do funduszy publicznych, a pieniądze trafiają do najlepszych - podkreśla prof. Tadeusz Pomianek.

Jeśli wiosną uda się uzgodnić wspólne stanowisko uczelni publicznych i niepublicznych, zostanie ono zaprezentowane Ministerstwu Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

KATARZYNA KLIMEK-MICHNO

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski