Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczestnicy misji humanitarnych i rozjemcy z Indochin weteranami

Piotr Subik
Społeczeństwo. Wojskowi uczestniczący w pracach komisji rozjemczych m.in. w Wietnamie i Laosie, a także na przykład strażacy biorący udział w misjach humanitarnych będą mogli starać się o przyznanie statusu weterana lub weterana poszkodowanego.

Prace nad zmianami w ustawie o weteranach prowadzi resort obrony. Rozpoczęto je po tym, jak uwagi do obowiązującego od 2011 r. prawa zgłosiło m.in. Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ. Okazało się, że podczas ustalania katalogu misji, za udział w których będzie można otrzymać dodatkowe uprawnienia (m.in. łatwiejszy dostęp do opieki medycznej), zapomniano o członkach komisji rozjemczych w Wietnamie, Laosie i Kambodży, a także w Korei i Nigerii.

A tylko do Indochin w latach 1953-73 w roli obserwatorów i rozjemców wyjechało ok. 2,5 tys. wojskowych z Polski. Na przykład w Wietnamie do chwili ataku USA komisja zajmowała się jeńcami wojennymi. Zaś w Laosie pełniła zadania stabilizacyjne podczas walk toczących się między ugrupowaniami prawicowymi a komunistyczną partyzantką. Misje były niebezpieczne, o czym świadczy m.in. śmierć trzech oficerów z Polski w wypadku śmigłowca w ramach prac Komisji Nadzorczej Państw Neutralnych w Korei w 1955 r.

Nowe rozwiązania będą dotyczyć ok. 1000 osób. _– To ludzie w podeszłym wieku. Często schorowani, przykuci do łóżka, wymagający pomocy na co dzień. Na pewno bardzo ważne będzie dla nich takie uhonorowanie ich u __kresu życia – _mówi Piotr Jaszczuk ze Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Status weterana będą mogli uzyskać również uczestnicy misji humanitarnych. Tacy jak np. strażacy z Nowego Sącza, którzy wraz z Polską Misją Medyczną od kwietnia do sierpnia 1999 r. nieśli pomoc uchodźcom z Kosowa w miastach Lac i Ndrog w Albanii. – W misji brało udział kilkudziesięciu strażaków. Ich zadaniem było m.in. zasilanie w prąd przy pomocy agregatów szpitala polowego, ale w razie potrzeby udzielali też pierwszej pomocy – mówi starszy brygadier Janusz Basiaga, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Sączu.

Czy na uznanie za weteranów liczyć mogą strażacy, którzy w ramach ciężkiej grupy poszukiwawczej HUSAR wyjechali do Nepalu po niedawnym trzęsieniu ziemi? Nie. Musieliby przebywać na misji nie krócej niż 60 dni. To obostrzenie dotyczy wszystkich uczestników działań poza granicami.

Z danych MON wynika, że wśród żołnierzy do wczoraj status weterana dostało 11,5 tys. osób, zaś weterana poszkodowanego – 583. To w zdecydowanej większości uczestnicy misji w Iraku, Afganistanie i na Bałkanach. Jeśli chodzi o służby podległe MSW, status weterana ma 578 funkcjonariuszy – 402 z policji, 159 z Biura Ochrony Rządu, 4 ze Straży Granicznej i 13 z Państwowej Straży Pożarnej. 49 policjantów i 10 borowców otrzymało status weterana poszkodowanego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski