Uczniowie biegali w Dniu bez Samochodu

W Małcu w Gminie Radgoszcz odbył się 19. Powiatowy Bieg "Sokoła" upamiętniający tradycje niepodległościowe Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego. W tym roku zbiegł on się z terminem obchodów Europejskiego Dnia bez Samochodu.

MAŁEC. 19. Powiatowy Bieg "Sokoła"

W biegu wzięła udział rekordowa liczba uczestników - 274 z 14 szkół. Po raz pierwszy do rywalizacji zaproszono młodzież ze wszystkich gimnazjów z terenu powiatu dąbrowskiego. Zawody tradycyjnie odbyły się w Małcu. Trasy zostały wytyczone przez Mariusza Machnika, nauczyciela z tamtejszej szkoły podstawowej.

W grupie najmłodszych uczniów, z klas I-III rywalizujących na trasie 500 m, pierwsze miejsce zajęła Julia Kogut z Radgoszczy, drugie Ewelina Wawrzonek z Luszowic, trzecie Rozalia Białas. Wśród chłopców na podiom znaleźli się: Jakub Frąc z Małca oraz Przemysław Błocho i Tomasz Mazur - obaj z Radgoszczy. Uczniowie z klas IV-VI mieli do pokonania 800 m. Najszybsza była Mariola Camona, drugie miejsce zajęła Justyna Wałaszek (obie z Luszowic), trzecie - Klaudia Pikul z Radgoszczy. Wśród pierwsze miejsce zajął Mateusz Frąc (Małec), drugie - Paweł Kiwior (Olesno), trzecie - Bartłomiej Kawa (Nieczajna Górna).

Gimnazjaliści rywalizowali na dystansie 1000 m. Z dziewcząt najlepsza okazała się Sara Gierczyńska (Radgoszcz), z kolejne miejsca zajęły Kinga Szmist i Magdalena Zając (obie - Podlipie). Wśród chłopców najlepszy był Daniel Kotlarz (Olesno), drugie miejsce przypadło Pawłowi Czajkowskiemu (Podlipie), a trzecie Łukaszowie Bogaczowi (Gruszów Wielki).

W kategorii uczniów szkół ponadgimnazjalnych (trasa 1500 m) wśród dziewcząt zwyciężyła Barbara Rzeźnik (ZSP nr 2 Dąbrowa), druga była Angelika Frąc, trzecia Katarzyna Jabłońska (obie - ZSP Szczucin). Wśród chłopców najlepsi okazali się: Mateusz Kozioł (ZSP nr 2 Dąbrowa), Wojciech Leśniewski (Breń) i Mateusz Łabuz (Szczucin).

W klasyfikacji zespołowej najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa w Radgoszczy, która otrzymała puchar wójta Radgoszczy. Kolejne miejsca wywalczyli uczniowie SP w Luszowicach i SP w Zarzeczu Dużym. Puchar ufundowany przez Burmistrza Dąbrowy Tarnowskiej przypadł Gimnazjum w Podlipiu, które uzyskało najlepsze wyniki. Kolejne miejsca zajęły gimnazja z Radgoszczy i Luszowic. Pierwsze miejsce i Puchar Starosty Dąbrowskiego wywalczyli uczniowie ZSP nr 2 w Dąbrowie, a kolejne lokaty uzyskali uczniowie ZSP w Szczucinie i ZSP nr 1 w Dąbrowie.

W organizację Biegu "Sokoła" angażują się od lat Dąbrowski Dom Kultury, Szkoła Podstawowa w Małcu, Starostwo Powiatowe w Dąbrowie Tarnowskiej i Urząd Gminy w Radgoszczy. (BAJA)