Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie jak studenci

Katarzyna Hołuj
Myślenice. I Liceum Ogólnokształcące przygotowuje się do realizacji nowatorskiego projektu "Małopolska Chmura Edukacyjna".

Placówka ta jest jedną z 21 szkól w województwie, wytypowanych do udziału w pilotażowym projekcie "Małopolska Chmura Edukacyjna". W ramach projektu uczniowie mają uczestniczyć on-line w zajęciach prowadzonych przez pracowników akademickich, a korzyścią dla uczelni ma być możliwość poznania uczniów i "wyławianie" najzdolniejszych, jeszcze zanim opuszczą szkołę średniej. Myślenickie liceum zdecydowało się na współpracę z Uniwersytetem Jagiellońskim w zakresie matematyki i z Akademią Górniczo-Hutniczą - jeśli chodzi o fizykę.

Zajęcia będą odbywały się na zasadzie wideokonferencji. Szkoła otrzyma niezbędny sprzęt (kamery, tablice interaktywne, tablety lub laptopy) z najwyższej półki. Wartość urządzeń, która trafią do "Kościuszki" to 165 612 zł (powiat pokrywa ok. 25 tys. zł). - Lada dzień zostaną wybrane tematy scenariuszy zajęć, które będą realizowane - mówi Jacek Ślósarz, dyrektor I LO w Myślenicach. Uczynią to nauczyciele akademiccy, wybierając spośród propozycji zgłoszonych przez szkoły.

- Proponując scenariusze poszliśmy w kierunku wzmacniania tych działów, z którymi uczniowie gorzej sobie radzą na maturze, a więc rachunek prawdopodobieństwa i dowody - mówi Marzena Polewka, nauczycielka matematyki w "Kościuszce". Ma też nadzieję, że projekt stanie się okazją do poświęcenia większej ilości czasu na zadania olimpijskie, a w szczególności na rozwijanie wyobraźni geometrycznej u uczniów.

- Na przykład będą rozwiązywane zadania konstrukcyjne, których nie ma w podstawie programowej. Zwiększają one poziom i kompetencje uczniów - dodaje nauczycielka. Sama miała okazję uczestniczyć w pokazowych zajęciach z wykorzystaniem dostępnych na Uniwersytecie Jagiellońskim narzędzi do nauki na odległość. - Nauczyciel nie podejdzie i nie zajrzy do zeszytu, ale to nie zmienia faktu, że kontakt z nim jest bezpośredni - mówi nauczycielka.

- Myślę, że to otworzy przed naszymi uczniami nowe możliwości. Będą mogli częściej niż dotychczas uczestniczyć w zajęciach, wykładach, doświadczeniach i pokazach prowadzonych przez nauczycieli akademickich. W zajęciach w ramach "Chmury..." będą uczestniczyły dwie 20-osobowe grupy uczniów klas drugich o profilu matematyczno-fizycznym. O tym, kto zaostanie wybrany, mają zdecydować m.in. ich osiągnięcia w nauce. - Po wynikach ich poznamy - mówi dyrektor.

Niemniej ważne będą zgoda rodziców i chęci samych uczniów, bo są to zajęcia dodatkowe. Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego inna, 40-osobowa grupa uczniów weźmie udział w letnich warsztatach edukacyjnych. Z tej grupy będą rekrutowani później członkowie kół naukowych, które powstaną w liceum.

Napisz do redakcji
[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski