Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie klas mundurowych ze Skały odebrali certyfikaty. To jak przysięga wojskowa [ZDJĘCIA]

Barbara Ciryt
Barbara Ciryt
Uroczystość wręczenia certyfikatów kadetom klas mundurowych w Skale oraz pokazy musztry paradnej
Uroczystość wręczenia certyfikatów kadetom klas mundurowych w Skale oraz pokazy musztry paradnej Fot. Barbara Ciryt
W Zespole Szkół i Placówek Oświatowych w Skale odbyła się w czwartek (29 kwietnia 2021) uroczystość wręczenia certyfikatów uczniom realizującym program Ministerstwa Obrony Narodowej "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe". Kadeci - uczniowie klas III otrzymali certyfikaty od gen. bryg. Artura Dębczaka, dyrektora Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej. W uroczystościach brała udział społeczność szkoły, dyrekcja, przedstawiciele wojska, rządu i samorządu.

FLESZ - Koniec nauki hybrydowej. Dzieci wracają do szkół

Liceum i technikum w Skale należy do najprężniej rozwijających się szkół w Małopolsce, jest jedną z najlepiej ocenianych szkół realizujących program Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Absolwenci, kadeci wiedzą, czego chcą, potrafią stawiać i osiągać cele

- powiedział w Skale gen. bryg. Artur Dębczak.

Szef Biura do spraw Programu Zostań Żołnierzem Rzeczpospolitej zaznaczał, że wręczenia certyfikatów jest uroczystością podobną do przysięgi wojskowej. Gratulował dyrekcji, nauczycielom, rodzicom i kadetom. Wyrażał nadzieję, że absolwenci tutejszych klas mundurowych zwiążą swoją przyszłość z Wojskiem Polskim, Wojskami Obrony Terytorialnej lub zostaną żołnierzami rezerwy.

Klasy mundurowe w Skale z długim stażem

Jak podkreśla dyrektor szkoły Karol Papisz - klasy mundurowe w tej placówce zostały otwarte dla młodzieży ponad 10 lat temu.

Początkowo był to szkolny program realizowany jako innowacje pedagogiczne. Natomiast potem pojawiły się programy ministerialne, w których zaczęliśmy uczestniczyć. Jednym z nich jest program MON "Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe”, który rozpoczął się przed czterema laty

- mówi dyrektor Papisz.

Podczas uroczystości kadetom zdobycia certyfikatów, a dyrekcji i nauczycielom doskonałych wyników pracy gratulował starosta krakowski Wojciech Pałka.

Mam świadomość tego, że program ten jest bardzo innowacyjny i czasochłonny, wymagający ogromnego zaangażowania. Program uczący podstaw w zakresie sztuki wojskowej, ale również kształtujący charakter

- mówił szef powiatu krakowskiego.

Starosta zaznacza, że poziom w tej szkole jest wysoki, a klasy wojskowe doceniane i wyróżniane jako jedne z najlepszych, bo tu edukacja idzie w parze z z doświadczeniem. - To dlatego, że w Skale klasy mundurowe powstawały już wtedy, gdy jeszcze w kraju nie było na nie tak wielkiej mody, jak dziś - podkreśla starosta Pałka.

Skalscy uczniowie mają wybór

Nauczyciele skalskiego ZSiPO Paweł Tomczyk i Ewa Morawska podkreślają, że początkowo w tej placówce były pojedyncze klasy mundurowe. Teraz cieszą się coraz większym zainteresowaniem, nabór jest coraz liczniejszy. W obecnym roku na cztery klasy I w szkole, aż trzy są mundurowe, a w poprzednim roku na sześć klas I w całej szkole - mundurowych otwarto cztery.

Profile służb mundurowych mogą wybierać zarówno uczniowie liceum, jak i technikum. Klasy mundurowe realizowane są w tej placówce w formie czterech programów. Dwa z nich to programy MON: "Certyfikowane Wojskowe Piony Klas Mundurowych” oraz „Oddziały Przygotowania Wojskowego”, a kolejne dwa to "Bezpieczeństwo Publiczne - edukacja dla służb mundurowych” „Szkoła Oficerów”.

Jednostką patronacką Zespołu Szkół w Skale jest 6 Batalion Logistyczny w składzie 6 Brygady Powietrznodesantowej w Krakowie.

Pilotażowy program dla wojskowych klas mundurowych

Jak informuje Ministerstwo Obrony Narodowej - Certyfikowane Wojskowe Klasy Mundurowe - to program pilotażowy uruchomiony we wrześniu 2017 r. Ideą jest wspieranie szkół ponadgimnazjalnych prowadzących klasy mundurowe w celu utworzenia Pionów Certyfikowanych Wojskowych Klas Mundurowych. Chodzi przede wszystkim o przygotowanie młodzieży do służby wojskowej oraz kształtowanie postaw proobronnych i patriotycznych.

W województwie małopolskim cztery szkoły zostały zakwalifikowana do tego projektu - jedną z nich jest Zespół Szkół i Placówek Oświatowych w Skale.

Uczniowie zdobywają certyfikaty potwierdzające uzyskane kwalifikacje: skoczka spadochronowego, samoobrony, płetwonurka, ochrony imprez masowych, pierwszej pomocy przedmedycznej, strzelectwa, pływania, odbywają także zajęcia wysiłkowe, przygotowujące do egzaminów sprawnościowych. W trakcie nauki uczestniczą w obozach, zajęciach specjalistycznych prowadzonych przez wojskowych i instruktorów.

Absolwenci placówek biorących udział w programie MON mogą po zakończeniu nauki przejść kilkutygodniowe szkolenie poligonowe zakończone przysięgą wojskową oraz przeniesieniem do rezerwy. Dla absolwentów klas wojskowych jest skrócona służba przygotowawcza. Od tego roku trwać będzie 12 dni.

Absolwenci tych klas mają również pierwszeństwo w ubieganiu się o przyjęcie do zawodowej służby wojskowej oraz Wojsk Obrony Terytorialnej. Osoby pragnące kontynuować naukę na wyższych uczelniach wojskowych mogą liczyć na dodatkowe punkty w trakcie egzaminów kwalifikacyjnych.

W akcję sprzątania gminy Jerzmanowice-Przeginia zaangażowało się mnóstwo mieszkańców dorosłych i dzieci

Jerzmanowice-Przeginia. Wielkie sprzątanie gminy z konkursam...

Zbiórka wody pitnej dla pacjentów covidowych szpitali w Miechowie i Proszowicach przyniosła ogromne efekty zebrano kilkaset zgrzewek wody

Gmina Słomniki. Kilka dni trwała zbiórka wody pitnej dla pac...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski