Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie nie chcą być uczciwi

Redakcja
SONDAŻ. Jesteś uczciwy, jesteś frajerem - tak twierdzą polscy uczniowie. Oszukiwanie traktują jako sposób na zdobycie poważania wśród rówieśników.

Portal edukacyjny Zadane.pl przeprowadził badanie dotyczące szkolnej etyki na próbie ponad 6,5 tys. uczniów wszystkich typów szkół. Wnioski płynące z raportu "Uczciwość w szkole" nie napawają optymizmem. Prawie 40 procent uczniów uważa, że nie warto być w szkole uczciwym. Mało tego - 61 proc. tych uczniów określa nieuczciwość jako "spryt i umiejętność radzenia sobie w trudnych sytuacjach", a 53 proc. postrzega osoby uczciwe jako "naiwnych nieudaczników". Zdaniem młodych, uczciwość utrudnia osiąganie sukcesów, a nieuczciwość często pozwala zdobyć szacunek i poważanie u rówieśników.

Przedstawiciele projektu zwracają uwagę, że wciąż panuje powszechne przyzwolenie na małe oszustwa pomagające w zdobyciu wykształcenia, a zaczyna się ono już od najmłodszych lat - uczniowie ściągają, kopiują, kupują gotowe prace z internetu, a później jako studenci i doktoranci plagiatują. Aż dwie trzecie ankietowanych przyznaje, że temat etyki w ich szkołach nie jest w ogóle poruszany podczas lekcji i zajęć. - Jeśli tematyka ta jest marginalizowana, trudno oczekiwać od uczniów, iż nabędą pożądane przez szkołę wzorce moralne - zauważa dr Michał Kaczmarczyk z Fundacji Rozwoju Edukacji i Szkolnictwa Wyższego.

Co ciekawe, paradoksalnie większość uczniów samych siebie postrzega jako uczciwych, ale negatywnie pod tym względem ocenia kolegów i koleżanki.

- Projekt badawczy serwisu Zadane.pl dostarcza bardzo cennych i użytecznych informacji na temat potrzeb, preferencji, oczekiwań, ale także satysfakcji uczniów jako podmiotów rynku usług edukacyjnych - komentuje raport dr Michał Kaczmarczyk. - Może stanowić on wartościowy materiał źródłowy dla osób zarządzających oświatą i decydujących o kierunkach polskiej polityki edukacyjnej.

Więcej o projekcie można przeczytać na stronie: www.uczciwoscwszkole.pl.

Katarzyna Klimek-Michno

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski