Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie są dumni z patrona

Ewa Tyrpa
Uczniowie występujący w przedstawieniach zwieńczających tegoroczne obchody święta patrona
Uczniowie występujący w przedstawieniach zwieńczających tegoroczne obchody święta patrona FOT. ARCHIWUM SP1
Proszowice. Marzec i kwiecień to miesiące, kiedy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 zgłębiali wiedzę o swoim patronie Tadeuszu Kościuszce. Przenieśli go też do czasów współczesnych

- Patron ma u nas nowy wymiar. Zależało nam, by uczniowie spotykali się z nim na wszystkich lekcjach, ale nie w formie wykładu lecz w sposób angażujący ich do działania. Były konkursy plastyczne, turnieje sportowe, przedstawienia z patronem w głównej roli. Gościł też na lekcjach matematyki - relacjonuje Bernadeta Gruszka, dyrektorka SP1, inicjatorka takiej formy poznawania historii związanej z patronem.

Jego imię nadano szkole 41 lat temu. W obchody, które koordynowała Joanna Paluch, zaangażowało się całe środowisko szkoły. - Uczniowie pracowali nad wystrojem swoich klas, powstawały gazetki klasowe, makiety bitwy pod Racławicami, uczniowie tworzyli albumy związane z postacią patrona szkoły. Na informatyce wykorzystano grafikę komputerową, tworząc ciekawe fotomontaże „Kościuszko współcześnie” - Joanna Paluch wymienia tylko niektóre działania, dzięki którym uczniowie świetnie znają biografię Tadeusza Kościuszki.

- Zasłużył się nie tylko w Polsce, ale też w Stanach Zjednoczonych, gdzie budował forty. Najsłynniejszy to twierdza West Point - mówi piątoklasista Jakub Kotyza, laureat konkursu plastycznego. Wykonał pocztówkę o patronie. Konkursów plastycznych było więcej. I tak uczniowie mieli za zadanie wykonanie portretów Tadeusza Kościuszki różnymi technikami. Malowali go farbami, lepili z plasteliny i modeliny, wyrzeźbili go w mydle w i masie solnej. Z papieru wykonywali np. czapki krakowskie.

Święto patrona obchodzono też na sportowo. Uczniowie wzięli udział w podchodach kościuszkowskich, happeningu oraz maratonie kościuszkowskim na lekcjach wf-u.

Kacper Rusek, rówieśnik Jakuba przypomina, że Tadeusz Kościuszko odznaczył się w bitwach przeciwko rosyjskim zaborcom m.in. pod Zieleńcami, Dubienką oraz w czasie Insurekcji Kościuszkowskiej pod Racławicami. Uczniowie SP, w ramach poznawania życia patrona odwiedzili to miejsce. - Podoba mi się jego wielki patriotyzm w walce o uzyskanie przez Polskę niepodległości - powiedział Adrian Gajda, też uczeń piątej klasy.

Na matematyce uczniowie obliczali i porównywali długości ulic z jego nazwiskiem w różnych miastach. Uczniowie wiedzą, że Tadeusz Kościuszko był nie tylko świetnym inżynierem, budowniczym fortyfikacji, ale też humanistą i człowiekiem kultury. - Znał języki francuski, angielski i łacinę, uczył gry na fortepianie. Miał swoją miłość, ale ojciec dziewczyny nie pozwolił mu się z nią spotykać, gdyż był z niższej, niż ona sfery - ten etap życia patrona zna Jakub Jakubowski.

- Podczas różnych zajęć dużo dowiedzieliśmy się o patronie, na przykład poprzez wykonywanie jego portretu z materiałów wtórnych, jak folia - mówi szóstoklasistka Justyna Kopeć.

- Był też apel, a młodsze klasy tańczyły poloneza i krakowiaka. Oglądaliśmy ciekawą prezentację multimedialną o patronie, przygotowaną przez starsze klasy - relacjonuje Emilia Makowska z trzeciej klasy.

- Trzecie klasy pojechały do Racławic na Kopiec Kościuszki, gdzie odbyły się zawody sportowe - dodaje Małgorzata Mitka.

Zwieńczeniem obchodów święta patrona, było spotkanie pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki na proszowickim Rynku oraz w Centrum Kultury i Wypoczynku. Tam uczniowie zaprezentowali się w przedstawieniach o patronie, którego „stworzyli” też na miarę XXI wieku.

Gorących braw nie szczędzili im przedstawiciele różnych środowisk, m.in. władz samorządowych Małopolski, powiatu proszowickiego i gminy. Sami uczniowie stwierdzili, że są dumni ze swojego patrona.

[email protected]

">

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski