MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Brzeźnicy triumfują w stolicy

ROBERT SZKUTNIK
EDUKACJA. Uczniowie z gimnazjum w Brzeźnicy w powiecie wadowickim zachwycili swoimi pomysłami profesorów fizyki w Warszawie. Już niedługo ich prace będą pokazywane na stałej wystawie w Centrum Nauki Kopernik w Warszawie.

Brzeźniczanie w stolicy zrobili furorę FOT. ARCHIWUM SZKOŁY

To pokłosie występu w ogólnopolskim konkursie Fizyczne Ścieżki. Pokazali w nim nietuzinkowe projekty i pokonali starszych konkurentów.

Brzeźniczanie prezentowali prace w kategoriach: eseju, pracy naukowej i pokaz zjawiska fizycznego. Prace zespołów gimnazjalistów, w skład których wchodziły: Maria Jas-kiernia i Krystian Jezioro z pracą "Nieskończone odbicie światła" oraz Tomasz Tracz i Marzena Medoń z "Akustyką zupki chińskiej" odniosły prawdziwy sukces zajmując drugie miejsca w swych kategoriach. Ponadto Katarzyna Kuchnia i Karolina Polus za pracę "Magiczne oblicza fizyki" oraz Tomasz Korus i Aleksander Kowalczyk za "Piorunującą zabawę, czyli transformator Tesli" otrzymali wyróżniania.

- Konkurs jest wieloetapowy. Po prezentacji prac każda jest obserwowana i nadzorowana przez dwóch recenzentów, którzy oceniają i wystawiają swoje opinie - mówi Janina Hyrlicka nauczycielka i opiekunka naukowa uczniów.

Konkurs ma zasięg ogólnopolski i odbywa się od 2005 roku. Jego organizatorami są Narodowe Centrum Badań Jądrowych oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk.

- Poziom konkursu jest bardzo wysoki, a na seminarium finałowe zapraszani są tylko najlepsi z najlepszych - podkreślał prof. dr hab. Ludwik Dobrzyński, jeden z członków dziewięcioosobowego jury.

Prace brzeźniczan były tak ciekawe, że po finale zaprezentowano je w Centrum Nauki Kopernik. - Liczymy na to, że nasz projekt zostanie tam na stałe - mówi Maria Jaskiernia.

Wszystko wskazuje na to, że marzenia uczniów z gimnazjum Brzeźnicy spełnią się. Centrum zainteresowane jest przede wszystkim pracą "Nieskończone odbicie światła".

- Projekt jest ciekawy a podobnego tam jeszcze nie ma - mówi Joanna Hyrlicka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski