Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Uczniowie z Ukrainy pożegnali szkołę walcem na krakowskim Rynku

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fundacja "Niezniszczalna Ukraina"
Absolwenci jedenastych, ostatnich klas ukraińskich szkół działających w Warszawie, Wrocławiu i Krakowie uczcili w środę w stolicy Małopolski zakończenie nauki w szkole średniej. Odbył się bal maturalny, w którym wzięło udział niespełna 100 osób, w tym przede wszystkim uczniowie - młodzi ludzie pochodzący z różnych miast Ukrainy, od Kijowa i Charkowa po Mariupol. Tradycyjnie ostatnie klasy na takim balu tańczą walca. W Krakowie młodzi Ukraińcy również go zatańczyli, na Rynku Głównym.

FLESZ - Warzywa sezonowe. Co jeść w czerwcu?

od 16 lat

Do Krakowa zjechali nauczyciele, rodzice, a przede wszystkim uczniowie szkół składających się na projekt edukacyjny "Pierwsza Ukraińska Szkoła w Polsce", powołany przez Fundację "Niezniszczalna Ukraina" w lutym tego roku. W ramach tego projektu zostały już otwarte trzy filie ukraińskich szkół: właśnie w Krakowie, Warszawie i Wrocławiu. Według stanu na maj, projekt zapewnia edukację ponad 750 dzieci i zatrudnienie dla 65 ukraińskich nauczycieli.

Absolwenci klas 11., którzy spotkali się na balu w Krakowie, to osoby, które ukończyły ukraiński program kształcenia ogólnego (absolwenci szkoły średniej) i otrzymały ukraińskie certyfikaty.

- Całe święto zorganizowaliśmy z walcem na centralnym placu miasta i szczególnymi podziękowaniami dla Polski, goszczącej ukraińskich uchodźców - mówi o balu maturalnym w Krakowie Marina Yusyn z Fundacji "Niezniszczalna Ukraina".

Jeśli chodzi o Kraków, nauczanie w tutejszym oddziale "Pierwszej Szkole Ukraińskiej w Polsce" odbywa się w oparciu o polską Szkołę Podstawową nr 12 przy al. Kijowskiej 3. Krakowską ukraińską szkołą kieruje dyrektorka Kirsanova Estella, która ma trzydziestoletnie doświadczenie pedagogiczne z pracy na Ukrainie. Uczy tu 25 nauczycieli - wszyscy to uchodźcy, którzy z powodu rosyjskiej agresji militarnej byli zmuszeni przenieść się do Polski.

W SP nr 12 od rana uczą się polskie dzieci. Dlatego w godzinach porannych ukraińskie dzieci mają lekcje online, natomiast zajęcia stacjonarne przy Kijowskiej zaczynają o godzinie 15 i trwają do 18.15. Dzieci mają do pięciu lekcji dziennie w pomieszczeniach szkoły.

Edukacja w szkołach Fundacji "Niezniszczalna Ukraina" jest całkowicie bezpłatna dla dzieci ukraińskich.

- Kwestie edukacji oraz integracji dzieci ukraińskich w proces nauczania w Polsce w były bardzo pilne, więc wszyscy po prostu się zorganizowaliśmy i zaczęliśmy działać. Każdy z nas rozumiał, jak bardzo ważnym jest zapewnienie płynnego procesu nauczania w obcym kraju - podkreśla Marina Yusyn.

Poszukiwanie środków od darczyńców rozpoczęto wraz z założeniem fundacji, równolegle z poszukiwaniem lokali i formowaniem kadry dydaktycznej. Fundację wspierają różni darczyńcy prywatni i międzynarodowi partnerzy.

- Zbieramy również darowizny od rodziców i osób opiekujących się nami. Z tych prywatnych darowizn wynajmujemy szkołę w Krakowie. Niedawno podpisaliśmy umowę partnerską z Funduszem Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci - UNICEF, który otworzył w Polsce specjalne biuro, aby reagować na sytuację na Ukrainie. I od teraz mamy fundusze na szkoły - przekazuje przedstawicielka Fundacji "Niezniszczalna Ukraina".

Od 20 czerwca fundacja w ramach swojego projektu uruchamia zajęcia letnie: półkolonie szkolne i koła zainteresowań. Będą dostępne przez całe lato, skorzystać może każde dziecko. Dzięki UNICEF fundacja kupuje i zapewnia wszystkie materiały niezbędne do ​​kreatywnych działań. Zajęcia będą darmowe.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Uczniowie z Ukrainy pożegnali szkołę walcem na krakowskim Rynku - Gazeta Krakowska

Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski