MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Uczuciowy dominant

Redakcja
Dwuletnia Fila jest ulubienicą Michała i całej jego rodziny Fot. Anna Kaczmarz
Dwuletnia Fila jest ulubienicą Michała i całej jego rodziny Fot. Anna Kaczmarz
Piękny, duży, czarny, podpalany, o gładkim włosie wywołuje strach u przechodniów. Przez wielu jest uważany za zwykłego kundla, ale dość dużych rozmiarów. Nic bardziej mylnego; owczarek francuski beauceron należy do ras psów pasterskich, a dobrze ułożony staje się wiernym i oddanym przyjacielem człowieka.

Dwuletnia Fila jest ulubienicą Michała i całej jego rodziny Fot. Anna Kaczmarz

Rasy psów

Beauceron, kuzyn briarda, nie jest psem dla niedoświadczonych. Bardziej niż przedstawiciele innych ras wymaga właściciela o silnym charakterze, łagodnego, ale stanowczego, zdecydowanego i przede wszystkim konsekwentnego. W przeciwnym razie owczarek francuski, który ma zakodowaną chęć dominacji i obdarzony został silnym charakterem, może przejąć władzę w stadzie ludzko-zwierzęcym, wręcz sterroryzować rodzinę i uczynić jej życie koszmarem.

Żyjąc pod jednym dachem z beauceronem trzeba mu przede wszystkim okazywać ciągłą dominację, czyli np. nie przepuszczać go pierwszego przez drzwi, zabierać mu miskę, gdy je albo zabawki podczas zabawy, a więc przypominać mu, kto w rodzinie jest szefem. Odpowiednio wyszkolony pies i dobrze prowadzony stanie się wiernym towarzyszem, o wielkim sercu dla domowników, przyjacielem, na którego zawsze można liczyć. Będzie doskonałym obrońcą swojego pana i perfekcyjnym stróżem swojego terytorium.

Warto pamiętać, że beauceron w przeszłości jako pies pasterski potrafił dziennie pokonać dystans blisko 100 kilometrów. Pies tej rasy wymaga zatem sporo ruchu. Hodowcy przestrzegają, że nie wystarczy wybieg koło domu; pies wymaga codziennych długich spacerów, dlatego przyszły właściciel powinien być sprawny fizycznie i przede wszystkim mieć dużo czasu.

Beauceron jest psem silnym, odważnym, ale też czułym i grzecznym z natury, jednak wyjątkowo nieodpornym na nudę. Musi tracić energię w licznych zadaniach, czyli spacerach albo zabawach. W przeciwnym razie pozostawiony samotnie w mieszkaniu, bez spacerów, pozbywa się energii najczęściej demolując wnętrza.

Owczarek francuski należy do psów, które niezwykle szybko się uczą. Nauka jest dla niego przyjemnością i zabawą, ale też wyzwaniem. Szybko pojmuje wszelkie komendy; pewnie właśnie dlatego był wykorzystywany np. jako pies sanitariusz oraz pies patrolowy i obronny podczas I wojny światowej, co zresztą przyczyniło się do załamania populacji tej rasy.

Wbrew powszechnej opinii, owczarek francuski nie pochodzi z miasta Beauce. Nazwa beauceron pojawiła się pod koniec XIX wieku dla odróżnienia od owczarka o długiej sierści. Pierwsze wzmianki o beauceronie można znaleźć w raporcie z I Wystawy Kynologicznej zorganizowanej podczas wystawy światowej w Paryżu w 1863 roku, a pierwszy beauceron został wpisany w księdze rodowodowej w 1893 roku pod nazwą "Berger de la Chapelle". W ponad 30 lat później rozróżniono jako odrębne rasy: owczarka długowłosego (briard) od krótkowłosego (beauceron).

Do Polski pierwsze beaucerony zostały sprowadzone około 1990 roku, głównie z hodowli francuskich. Szczenięta kosztują 1500 - 2000 zł.

AGNIESZKA MALATYŃSKA-STANKIEWICZ

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikpolski24.pl Dziennik Polski