Piotr Pietras
Martin Vaculik wygrał mocno obsadzony turniej w Opolu
Martin Vaculik wygrał mocno obsadzony turniej w Opolu Fot. PIOTR PIETRAS
Żużel. Leon Madsen i Kenneth Bjerre awansowali do półfinałów eliminacji do Grand Prix 2016

Pierwszy majowy weekend zespoły startujące w ekstralidze miały wolny. Zawodnicy „Jaskółek” startowali natomiast w turniejach indywidualnych.

Leon Madsen i Kenneth Bjerre wystąpili w turniejach kwalifikacyjnych do przyszłorocznego cyklu Grand Prix Indywidualnych Mistrzostw Świata.

Madsen wystąpił w zawodach w chorwackim Goricanie, w których zdobył 11 pkt (3, 3, 2, 1, 2) i zajmując 4. miejsce, wywalczył awans do półfinału eliminacji. Duńczyk po dwóch zwycięstwach, w trzeciej serii przyjechał na metę za Piotrem Pawlickim. W kolejnym starcie przegrał z Przemysławem Pawlickim i Andriejem Karpowem, natomiast w ostatnim wyścigu zawodów uznał wyższość Linusa Sundstroema.

Jeszcze lepiej spisał się Bjerre, który wygrał rundę kwalifikacyjną do Grand Prix 2016 IMŚ rozgrywaną we włoskim Lonigo. Tarnowianin zdobył 14 pkt (3, 2, 3, 3, 3). W trakcie zawodów jego awans do półfinału ani przez chwilę nie był zagrożony. Jedyny punkt stracił w drugiej serii startów, niespodziewanie przegrywając z mało znanym Australijczykiem Maksem Fricke’em, który zakończył rywalizację na wysokim, drugim miejscu.

Wysoka forma obu Duńczyków to bardzo dobra wiadomość przed zbliżającym się meczem ligowym „Jaskółek” ze SPAR Falubazem Zielona Góra (niedziela, godz. 17, w Tarnowie).

Znakomicie spisał się także inny z zawodników „Jaskółek” Martin Vaculik, który wygrał na torze w Opolu mocno obsadzony turniej towarzyski „Opolska Karolinka”. Tarnowianin w turnieju głównym zdobył 10 pkt (3, 3, 2, 2). W swoim trzecim wyścigu przyjechał na metę za plecami Rosjanina Artioma Łaguty, natomiast w kolejnym za jego rodakiem Emilem Sajfutdinowem. W wyścigu półfinałowym Vaculik pokonał Andrzeja Lebiediewa, Sebastiana Ułamka i Tomasza Golloba. Na pierwszym miejscu na metę przyje- chał także w wyścigu finałowym. Słowak wyprzedził w nim Nickiego Pedersena, Krzysztofa Buczkowskiego oraz Lebiediewa i wygrał pierwszą edycję opolskich zawodów.

W niedzielę na torze w Krośnie dwaj juniorzy Unii Tarnów startowali także w towarzyskim turnieju par. Partyk Rolnicki wywalczył 7 pkt (0, u, 3, 2, 2), natomiast drugi z tarnowian Arkadiusz Madej zdobył 5 pkt (0, 1, 2, 1, 1).