Pierwszego białego ptaka w Kotlinie Sądeckiej udokumentował inny obserwator. Na razie, moje gniazdo, które mam blisko drogi, stoi puste. Zaś pierwszy bociek, który został sfotografowany na gnieździe, posiedział pół godziny i odleciał. Zapewne siedziba nie była jego. Bociany są przywiązane do własnych gniazd i chętnie wracają do nich przez kolejne lata.
Do tego ów ptak to pewnie lider długiego peletonu bocianów ciągnących do nas z Afryki. Wieloletnie obserwacje ornitologów lokują szczyt powrotów na pierwszą dekadę kwietnia. Wszystko przebiega planowo. Jest jeszcze jedna ważna rzecz. Najlepsze warunki do życia białe bociany mają na północnym wschodzie Polski. Suwalszczyzna uchodzi za matecznik, gdzie podczas ostatniego liczenia odnotowano wzrost liczebności białych ptaków.
W pozostałych rejonach kraju mamy wyraźny regres. To w prostej mierze efekt zmian użytkowaniu terenów. Rolniczy krajobraz z ulubioną przez bociany mozaiką pól, lasów i mokrych łąk jest zastępowany przez wielkopowierzchniowe farmy. Swoje robi susza, a porzucone łąki w efekcie sukcesji ekologicznej zarastają ziołami i krzewami, a chwilę później młodym lasem. I co gorsza, nikt i nic niekorzystnych zmian nie zatrzyma.
- Gdzie jest koronawirus w Polsce i na świecie? Zobacz mapy
- Koronawirus w Polsce. Gdzie stwierdzono zachorowania?
- Koronawirus "opróżnia" półki w sklepach [WASZE ZDJĘCIA]
- Koronawirus dotarł do Krakowa. Internauci reagują memami
- Tu wiedzą, jak się "polewa". Wsie z alkoholem w nazwie
- A może zamieszkać na wsi? Wystarczy niespełna 100 tys. zł!
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?