UE zakazuje stosowania czarnych plomb z amalgamatu w zębach!

UE zakazuje stosowania czarnych plomb z amalgamatu w zębach!

ak

Echo Dnia Świętokrzyskie

Aktualizacja:

Echo Dnia Świętokrzyskie

Koniec z czarnymi plombami z amalgamatu! Od 1 lipca 2018 obowiązuje unijny zakaz ich stosowania.
1/5
przejdź do galerii

Koniec z czarnymi plombami z amalgamatu! Od 1 lipca 2018 obowiązuje unijny zakaz ich stosowania. ©Pawel Relikowski / Polska Press

Amalgamatowe plomby w ciemnym kolorze powoli odchodzą do lamusa. 1 lipca wszedł w życie unijny zakaz, zgodnie z którym dentystom nie wolno zakładać czarnych plomb dzieciom, ciężarnym kobietom oraz matkom karmiącym. Czy to koniec plomb z amalgamatu?

Czarne plomby w zębach z amalgamatem zakazane!


Informację o rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego przekazała Komisja Stomatologiczna Naczelnej Rady Lekarskiej. Zgodnie z nowym przepisami unijnymi od 1 lipca 2018 roku zakazane jest stosowanie amalgamatu stomatologicznego u:
  • dzieci z mlecznymi zębami
  • dzieci do 15 roku życia
  • kobiet w ciąży
  • matek karmiących

Co istotne, zakazu zakładania czarnych plomb muszą przestrzegać wszyscy dentyści: zarówno ci przyjmujący pacjentów w ramach umowy z NFZ, jak i ci z prywatną praktyką.
Wyjątkiem od nowego zakazu mogą być sytuacje, w których „lekarz dentysta uzna to za absolutnie niezbędne z uwagi na szczególne potrzeby medyczne pacjenta”.Zakaz używania czarnych plomb powinien uwzględnić minister zdrowia


Komisja Stomatologiczna NRL zwraca uwagę na to, że minister zdrowia powinien wprowadzić zmiany w rozporządzeniu w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia stomatologicznego w związku z wprowadzonym przez UE zakazem leczenia próchnicy czarnymi plombami z amalgamatu. Unijny zakaz oczywiście obowiązuje i bez tego, jednak zdaniem Komisji mimo wszystko rozporządzenie powinno zostać zmienione tak, by go uwzględniać.

Czarne plomby z amalgamatu zawierają rtęć, co zadecydowało o wprowadzeniu zakazu używania ich u niektórych grup pacjentów stomatologów. Unia Europejska już wcześniej wprowadziła międzynarodową konwencję w sprawie ograniczenia używania rtęci, zaś zakaz stosowania czarnych plomb z amalgamatu jest jej naturalną konsekwencją.Dentysta w szkole?


Tutaj znajdziesz pełny komunikat Komisji Stomatologicznej.

Komentarze

Dodajesz komentarz jako: Gość

Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

Liczba znaków do wpisania:

zaloguj się

Zapytaj lekarza

1 3 4 5 ... 28 »
28 stycznia

Światowy Dzień Trędowatych

zobacz więcej »